Skip to content

Recenzja Scream VI: The Sinister Sequel podkręca Gore

8 de marzec de 2023
l intro 1678281768

Nowy zabójca Ghostface na nowe czasy

OCENA REDAKCJI : 7,5 / 10

Zalety
  • Podnosi stawkę i pomaga serii rozwijać się w nowy i ekscytujący sposób
  • Rozszerza, czym może być film „Krzyk”.
  • Powracająca obsada z ostatniego występu poczuła się bardziej komfortowo w swoich rolach
Cons
  • Ujawnienie ostatecznego zabójcy jest nieco zawiłe, nawet jak na tę serię
  • Bardzo brakuje Neve Campbell

Jak zachować świeżość franczyzy, gdy liczba rat jest zawsze bliska dwucyfrowej? W przypadku filmów „Krzyk”, serii zakorzenionej w zdecydowanie meta-komentarzu marki z lat 90., zadanie bycia interesującym – znacznie mniej dobrym – staje się z czasem wykładniczo trudniejsze. Ale od chwili, gdy wszyscy zobaczyliśmy, jak logo „Scream VI” przekształca „m” w cyfrę rzymską oznaczającą „6”, powinno być oczywiste, że wszyscy zaangażowani podtrzymają płomień przy życiu lub zginą próbując.

Na szczęście powracający reżyserzy Matt Bettinelli-Olpin i Tyler Gillett (obok powracających skrybów Jamesa Vanderbilta i Guya Busicka) pozostają całkiem idealni do tej pracy, zarówno pod względem szczerej miłości do tego, co było wcześniej, jak i chęci wyobrażenia sobie filmu „Krzyk” dalej poza linie, niż wcześniej uważano za możliwe. Dzięki tej nowej wycieczce era Wesa Cravena odchodzi w przeszłość, pozostawiając szeroko otwarty horyzont na cokolwiek innego, co studio może chcieć zrobić, aby maszyna działała tak długo, jak generuje monety.

Jest całkiem możliwe, że zmiany w tonie i rzucone grad mary mogą zniechęcić część fanów OG, ale jeśli utrzymają markę w ruchu, może to być poświęcenie, na które Paramount jest gotów ponieść. Możemy spojrzeć wstecz na to jako punkt zwrotny, który niektórzy już nazywają Fast & Furi-fikacją ukochanej serii slasherów. Ale jeśli Vin i rodzina osiągną w tym roku 10. miejsce, może to jest najlepsze dla Ghostface.

Stan umysłu imperium

Rozpoczynając od końca „Krzyku (2022)”, filmowcy zabierają zabójcę Ghostface do miejsca, w którym Jason Vorhees stąpał wcześniej: do Nowego Jorku. Nowa klasa ocalałych z Woodsboro, Tara Carpenter (Jenna Ortega) wraz z bliźniakami Chadem i Mindy Meeks (Jasmin Savoy-Brown i Mason Gooding) przeniosła się do Wielkiego Jabłka na studia, a starsza siostra Tary, Sam, podąża za nimi, aby zapewnić im wszystkim bezpieczeństwo. Podczas gdy traumatyczne doświadczenia, które przeszli, niewątpliwie zbliżyły ich do siebie bardziej niż kiedykolwiek, nadopiekuńczość Sama tłumi nadzieje Tary na pozostawienie tej makabrycznej sprawy w przeszłości, aby mogła wieść normalne życie w college’u. W domowy dramat tej zżytej grupy, która przystosowuje się do życia w wielkim mieście, pojawia się zupełnie nowy zestaw zabójstw Ghostface.

Od samego początku charakterystycznego zabójstwa w prologu filmu jest to najbardziej ekscytujące podejście do nowego paradygmatu od czasu, gdy sam Craven rozpoczął „Krzyk 4” od rosyjskiej lalki gniazdującej ujawniającej przełamanie czwartej ściany. Twórcy filmu bardzo wcześnie ustalają dwie kluczowe koncepcje: po pierwsze, taki zabójca grasujący w Nowym Jorku będzie zupełnie inną bestią niż na sennych przedmieściach Woodsboro; a po drugie, że ten konkretny zabójca lub grupa zabójców podchodzi do morderstw zupełnie inaczej niż którykolwiek z ich poprzedników. Rezultatem jest mniej przewidywalne, bardziej złośliwe i ogólnie bardziej intensywne zagrożenie.

Jak wskazuje Mindy w scenie objaśniającej „Randy” w tym filmie, nie jest to już kontynuacja ani „re-quel”, ale nowe, dotychczas niezbadane wody kręcenia filmów franczyzowych. Oznacza to, że chociaż nostalgiczne znaczniki i oczekiwane rymowanie się z poprzednimi wycieczkami są nadal odrębnymi możliwościami, nie ma już żadnych świętych tropów. Jeśli te filmy mają odzwierciedlać obecne hollywoodzkie trendy, które je otaczają, żyjemy w czasach, w których gwiazdy są wymienne, klasyczni koledzy z obsady są zbędni i nic nie jest zbyt wykluczone, jeśli chodzi o szczegóły postępowania.

Jest to pierwsza odsłona bez oryginalnej Final Girl Sidney Prescott, ze względu na aktorkę Neve Campbell, która gra w studio, „Scream VI” może zrobić prawie wszystko i ujdzie mu to na sucho. Każdy rozdział znajduje sposób, aby wyjaśnić, dlaczego wszystkie zakłady są wyłączone, ale w tym są Naprawdę wyłączony. Wszystko, co nie jest przypadkowym przejściem z inną własnością Paramount, a może podróżami w czasie, wydaje się uczciwą grą.

Nie psując niczego, nie ma tu nic, co spowodowałoby, że seria przeskakuje rekina. Nie idzie zbyt daleko w żadnym nowym kierunku ani nie przełamuje estetycznego dystansu, wprowadzając klony lub wskrzeszając kogokolwiek z martwych. Zamiast tego powiększa zasięg świata dalej od granic ich rodzinnego miasta i zwiększa intensywność przerażenia i zabójstw. „Scream VI” wydaje się jak dotąd najpaskudniejszą i najbardziej brutalną częścią serii, co mówi coś, biorąc pod uwagę, że pierwsze martwe ciało, które widzieliśmy na ekranie w tym filmie, miało wystające wnętrzności. Ale w tych zabójstwach jest coś dosadnego i bojowego. Istnieje poczucie, że każdy może umrzeć, nawet osoby postronne. Wydaje się, że filmowcy próbują uchwycić bezsensowną złośliwość, która wydaje się czaić w społeczeństwie i ukryć to wszystko za maską Ghostface. Jednak w przeciwieństwie do pracy Davida Gordona Greena z Kształtem w nowszych filmach „Halloween”, ten komentarz społeczny nigdy nie wydaje się tak centralny, zamiast tego skupia się bardziej na samych postaciach.

Odnaleziona rodzina

Chad (Mason Gooding), Tara (Jenna Ortega), Mindy (Jasmin Savoy Brown), Anika (Devyn Nekoda) i Sam (Melissa Barrera).

Ze wszystkich filmów „Krzyk” ten wydaje się absolutnie najmniej kryminał. Jasne, wszystkie postacie nieustannie rozmawiają o tym, kto może być zabójcą, ale w ich grach w zgadywanie jest pokonane zmęczenie. Czterech głównych ocalałych z ostatniego czasu jest tak dobrze zorientowanych zarówno w historii popkultury, która inspiruje ten gatunek filmów, jak i we wszechświecie mitologii prawdziwych zabójstw, które odebrały życie ich przyjaciołom i przyjaciołom ich przodków . Sam film również nie wydaje się przejmować tym, czy widzowie domyślą się, kto to zrobił, zanim nadejdzie ujawnienie, ponieważ każda minuta na jawie wydaje się wbijać w widza ideę, że nie tylko może to być ktokolwiek, ale niezależnie od ich ostatecznego uzasadnienia może być, jest ostatecznie bez znaczenia.

To zarówno odświeżające, jak i frustrujące. Jasne, przyjemnie jest odłożyć na bok tropienie fotela i skupić się na nieodłącznym niebezpieczeństwie oraz na tym, jak mocno wpływa to na główne postacie, w które zainwestowaliśmy. Ale to robi zabrać jeden z bardziej urokliwych elementów tej marki slasherów. Głównym powodem, dla którego jest to tak zagmatwane, jest to, że zanim ujawni się zabójca, nie dorównuje on poprzedzającemu dramatowi. Czy o to chodzi? Że żadne sprytne wyjaśnienie megalomańskich planów morderstwa nie może przezwyciężyć czystej nieludzkości potrzebnej do założenia maski i zadźgania kogoś na śmierć? Być może, ale wtedy można by podejrzewać, że filmowcy nie będą się tak świetnie bawić, wymyślając nowe sposoby uchwycenia tej brutalności na ekranie dla rozrywki milionów.

Można by mieć również nadzieję, że nie znajdą tyle kreskówkowej radości w trwającym „Czy ja też jestem potworem?” wewnętrzny konflikt, przez który Sam cierpi jako dziecko oryginalnego zabójcy Ghostface, Billy’ego Loomisa (Skeet Ulrich, ponownie powracający w formie ducha siły zła – to główne świadectwo talentów Barrery jako aktorki, że nadal sprawia, że ​​​​ten wątek jest na tyle smaczny, że nie jest całkowicie śmieszny ). Prawdziwa siła leży w centralnej relacji między Samem i Tarą. Wszyscy widzieliśmy, jak Jenna Ortega stała się prawdziwą gwiazdą dzięki popularności serialu „Środa” Netflix, ale ona i Barrera dzielą się tutaj najlepszymi rachunkami, co ma największy sens. Naprawdę wydaje się, że ma podwójną tożsamość współczesnej ostatniej dziewczyny, ocalałej i ofiary, agresora I obrońca, jest podzielona między te dwie siostry, które muszą chronić siebie nawzajem zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie.

Wydaje się, że połączenie, które można odkrywać wielokrotnie, zwłaszcza teraz, gdy ten rozdział ugruntował koncepcję „znalezionej rodziny”, która napędzała filmy „Szybcy” do miliardów dolarów zysków kasowych. Czy to oznacza, że ​​dzieli nas tylko kilka filmów „Krzyk” od Ghostface w kosmosie? Tylko czas powie.

„Krzyk VI” trafi do kin w piątek, 10 marca.

Czy ten post był pomocny?