Skip to content

Recenzja ludzi, których nienawidzimy na weselu: nadchodzi dysfunkcja

17 de listopad de 2022
l intro 1668632552

Alicja przewróciła oczami

OCENA REDAKCJI: 6/10

Zalety
  • Ma świetną obsadę
  • Jest dobrze napisany
  • Komedia zwykle działa
Cons
  • Równowaga dramatu i komedii nigdy nie jest całkiem na miejscu
  • Nigdy nie wychodzi poza swoją interesującą przesłankę

Wiele dzieje się w filmie „Ludzie, których nienawidzimy na weselu”, jeszcze zanim akcja filmu się rozpocznie. Nowe wydawnictwo Amazon Studios oparte jest na słynnej powieści komiksowej, wyreżyserowanej przez Claire Scanlon, znanej z „Set It Up” i „Unbreakable Kimmy Schmidt”, a scenariusz napisały Lizzie Molyneux-Logelin i Wendy Molyneux, dwie scenarzystki, które zbudowały „Bob’s Burgers” w potęgę komedii familijnej. Dorzuć obsadę prowadzoną przez Allison Janney i Kristen Bell, a wszystkie składniki wydają się być na miejscu dla przyjemnej, stosunkowo szalonej komedii docelowej.

W rzeczywistości, podczas gdy film z pewnością jest przyjemny, „People We Hate” nigdy tak naprawdę nie udaje się wyjść poza mięsistą salwę otwierającą, która jest jego założeniem. Niekoniecznie jest to film pełen błędów, złych występów, czy nawet złego rzemiosła na jakimkolwiek poziomie. Wszystko jest solidne, bezpośrednie i złożone przez utalentowanych ludzi. Ale podobnie jak mdły tort weselny, jest to coś, co jest ładne z pozoru, ale traci swój urok, im głębiej przecinasz jego środek.

Spotkanie rodzinne

Donna (Janney) jest matką rozproszonej rodziny, w skład której wchodzi jej najstarsza córka Eloise (Cynthia Addai-Robinson) i przyrodnie rodzeństwo Eloise z drugiego małżeństwa Donny, Alice (Bell) i Paul (Ben Platt). Trójka rodzeństwa była sobie bliska jako dzieci, kiedy Eloise co roku odwiedzała Amerykę ze swojego londyńskiego domu, ale w wieku dorosłym oddalili się od siebie przez kombinację błędów i różnych okoliczności. Kiedy więc Donna zdaje sobie sprawę, że wszyscy zostali zaproszeni na angielskie wesele Eloise na wsi, dostrzega okazję do ponownego rozpalenia starej rodzinnej magii.

Ale Paul i Alice nie są przekonani. Są zbyt zajęci próbami uporządkowania własnego życia osobistego, które obejmuje romans Alice z jej żonatym szefem (Jorma Taccone) i zakłopotanie Paula co do jego partnera (Karan Soni). W końcu, gdy jedno z rodzeństwa ustępuje, drugie idzie w jego ślady, a cała trójka wyrusza do Londynu, gdzie Eloise ma zażądać, by odłożyli na bok dzielące ich różnice i spotkali się, by zapewnić jej magiczny dzień miłości.

Oczywiście łatwiej to powiedzieć niż zrobić. Sprawy natychmiast się komplikują, gdy Donna musi spędzać czas ze swoim byłym mężem (Isaach de Bankolé), Paul zdaje sobie sprawę, że może zostać wciągnięty w nowy związek, a Alice nawiązuje kontakt z przyjaznym, przystojnym facetem (Dustin Milligan), którego poznała na jej lot transatlantycki. Co gorsza, zarówno Paul, jak i Alice wciąż żywią urazę do Elois e — urazę skoncentrowaną na tajemnicach, które mogą wypłynąć na powierzchnię w trakcie weselnego weekendu.

Wszystkie elementy są na swoim miejscu, tworząc odpowiednią beczkę prochu dla dramatu rodzinnego, dzięki której Scanlon i siostry Molyneux będą mieli nadzieję wycisnąć maksymalny efekt komediowy, a trzeba przyznać, że zespół fabularny nigdy nie traci z oczu żadnego z tych elementów. Scenariusz sióstr, który nie jest obcy sitcomom, w których żongluje jednocześnie kilkoma elementami fabuły, zapewnia solidną równowagę między dramatem a komedią, jednocześnie splatając wątki indywidualnej historii każdej postaci w spójną całość. Widzimy, gdzie wszyscy zaczynają, gdzie wszyscy się zbiegają i gdzie wszyscy kończą z pewną rześką wyrazistością, odsłaniając bardzo solidnie zbudowaną historię.

Ludzie, których tolerujemy na weselu

Donna stojąca z Alice i Paulem

W tym bardzo wyraźnym zbiorze przeplatających się wątków fabularnych znajduje się oczywiście jądro prawdy, z którym można się identyfikować, że każde duże spotkanie rodzinne musi wygenerować jakiś wielki rodzinny dramat, a to jest jeszcze bardziej realne dzięki pracy obsady. Allison Janney, wciąż jedna z najlepszych aktorek działających dziś w dowolnej dziedzinie, jest świetna jako kobieta próbująca utrzymać to wszystko razem, podczas gdy Bell, Platt i Milligan wykonują świetną robotę z dialogami wypełnionymi złośliwościami, a Addai-Robinson równoważy swój cynizm z godną zaufania gracją. Wszyscy wykonują solidną pracę, wypełniają swoje role i przy okazji zarabiają na śmiechu.

A jednak nic w „Ludziach, których nienawidzimy na weselu” nigdy nie wydaje się wznosić ponad atrakcyjność swojego założenia. Nigdzie nie idzie, szczególnie tam, gdzie nie spodziewałbyś się, że pójdzie. W niektórych przestrzeniach przejrzystość kątów w historii i solidność scenariusza sprawiają wrażenie, jakby działało to na niekorzyść filmu, jeśli chodzi o dostarczanie czegokolwiek interesującego poza przewidywalnymi korzyściami z każdego uderzenia. Dotyczy to komedii, ale czasami jest to frustrujące również w przypadku szczerego dramatu, gdy rodzina godzi się ze swoimi niepowodzeniami i sekretami i uczy się, by znów iść naprzód lub próbuje. Wszystkie te ciosy w jakiś sposób polegają na spojrzeniu na publiczność, nigdy nie uderzając nas żadnym prawdziwym emocjonalnym wpływem poza prostym zrozumieniem tego, co dzieje się z postaciami. Pomimo waleczności obsady i zdolności wszystkich zaangażowanych osób, nic w „Ludziach, których nienawidzimy na weselu” nie wykracza poza ideę i nie przekształca się w rzeczywistą historię.

Może to być spowodowane tym, że jest po prostu zbyt wiele wątków fabularnych, aby film mógł naprawdę rozwinąć jeden lub dwa, lub może to być spowodowane tym, że równowaga między komedią a dramatem przechyla się nieco za daleko w jednym lub drugim kierunku, ale „The People We Hate at the Wedding” wyłania się jako niedopieczone, powierzchowne doświadczenie. To nigdy nie jest nieprzyjemne. Nigdy nie jest nawet źle. Ale jest to film, który wydaje się mniej niż sumą jego części, wymarzonym ślubem, w którym każdy element po prostu nigdy się nie połączył. To wszystko jest dość przyjemne, ale nie ma czynnika wow.

Premiera „Ludzi, których nienawidzimy na weselu” odbędzie się w piątek, 18 listopada na Amazon Prime Video.

Czy ten post był pomocny?