Skip to content

Recenzja listy pana Malcolma: Przyjemny, ale nijaki romans z okresu

2 de lipiec de 2022
l intro 1656696978
OCENA REDAKCJI: 7/10

Plusy

  • Urocze występy Zawe Ashtona, Olivera Jacksona-Cohena i Theo Jamesa
  • Odświeżająco nowoczesny casting włączający

Cons

  • Brak iskry między romantycznymi tropami
  • Brak konfliktu sprawia, że ​​chwile są nudne

Teraz, gdy „Bridgerton” dowiódł, że istnieje publiczność dla różnych romansów z epoki z nowoczesnymi akcentami, z pewnością pojawi się powódź podobnych projektów. Czemu nie? Jest powód, dla którego przez dziesięciolecia otrzymywaliśmy stały strumień adaptacji Jane Austen — po prostu można je lubić. Najnowszym wpisem w tym rozkwitającym podgatunku jest „Mr. Malcolm’s List”, który nadaje nowy wymiar aroganckiemu dżentelmenowi z Regency i niekonwencjonalnej damie, która przyciąga jego wzrok. Film zawiera czarujące role gwiazd, Sope Dirisu i Freidy Pinto, ale brakuje mu konfliktów narracyjnych, dzięki czemu „Lista pana Malcolma” jest wystarczająco przyjemna, ale bez ognia, który mógłby naprawdę ożywić.

Pan Malcolm (Dirisu) jest młodszym synem hrabiego i chociaż prawdopodobnie nie odziedziczy tytułu po ojcu, jego perspektywy są wystarczająco dobre, aby uczynić go celem dla każdej kobiety polującej na fortunę w społeczeństwie. Ale jest zdecydowany, że jeśli kiedykolwiek się ożeni, to tylko z kobietą, która spełni jego szczególne wymagania. Malcolm ma listę rzeczy, które trzeba mieć w stylu Tindera, i nie chce iść na kompromis w sprawie jednego z nich. Ale pewnego dnia odrzuca zaloty Julii Thistlewaite (Zawe Ashton), zapraszając ją do opery, a następnie zasadniczo ją prześladuje. Kiedy odkrywa prawdę o jego liście, postanawia się zemścić.

Julia planuje ukarać pana Malcolma

Julia prosi o pomoc kochaną przyjaciółkę z dzieciństwa, Selinę (Pinto), która udaje, że spełnia wszystkie jego wymagania, aby się w niej zakochał. Wtedy jego ostateczne upokorzenie będzie kompletne: ona przedstawi swoją własną listę warunków małżeństwa, a Malcolm okaże się niedostateczny. A przynajmniej tak to wyobraża sobie Julia. Ale czy Selina będzie tylko udawała, że ​​jest idealną kobietą dla Malcolma, czy rzeczywiście idealnie do siebie pasują?

Pinto jest niesamowicie czarująca jako Selina, tak bardzo, że trudno wyobrazić sobie kogoś, kto by się w niej nie zakochał. Ale to część problemu: jest święta, a fakt, że jest naprawdę bez winy przez cały film, sprawia, że ​​Malcolm wygląda jak palant w porównaniu z traktowaniem jej w taki sposób. Oczywiste jest, że pociągają się do siebie od pierwszego spotkania, ale poza skromnym zaangażowaniem Seliny w plan Julii (który porzuca niemal natychmiast), nie ma nieodłącznego konfliktu w ich osobowościach, który mogliby przezwyciężyć.

Pan Malcolm nigdy nie odkrywa, na przykład, w Selinie żadnej ekscentrycznej cechy, którą pokochał, co sprawia, że ​​kwestionuje słuszność swojej listy. Po prostu przechodzi przez film spokojnie spełniając wszystkie jego kwalifikacje, z których większość to po prostu bardzo tradycyjne oczekiwania potulnej, służalczej, bez końca wybaczającej żony. I nigdy nie proszono go o zakwestionowanie swoich przekonań — dlaczego miałby? Ona jest dokładnie tym, czego on chce. Jedyną zmianą, którą naprawdę akceptuje, jest to, że otwiera się, opuszcza czujność i dopuszcza możliwość, że może być ktoś, kogo chciałby poślubić. W trakcie filmu prawie się nie zgadzają. Ten poziom spokoju może zapewnić bezstresowe i przyjemne małżeństwo, ale niestety skutkuje również nudnym związkiem na ekranie.

Drugorzędne postacie lśnią

Julia i Cassidy na imprezie

Dużo więcej emocji można znaleźć w postaciach drugoplanowych filmu. Julia, impulsywna i małostkowa, ale o dobrym sercu. Kapitan Ossory (Theo James), trzecia noga obok Seliny i Malcolma w bardzo nierozwiniętym trójkącie miłosnym, którego dialog z Julią trzeszczy w sposób, który sprawia, że ​​czują się tak, jakby powinni być głównymi bohaterami. Lord Cassidy (Oliver Jackson-Cohen), kuzyn Julii i niemądry dureń, który współpracuje z ich planem upokorzenia pana Malcolma, człowieka, który być może jest nieciekawy w nauce, ale ma silne poczucie inteligencji emocjonalnej. To są postacie, które ożywiają film, a za każdym razem, gdy pojawiają się na ekranie, tempo wydaje się nieznacznie przyspieszać. Szczególnie związek Julii i Ossory jest prawdziwą rozkoszą — czerpią przyjemność z podrywania się nawzajem, a Julia nigdy nie przestaje się wtrącać.

Poza nimi jednak „Lista pana Malcolma” wydaje się być dramatem z epoki, któremu bardzo brakuje elektryczności. Patrzymy, jak Selina przeskakuje przez obręcze, które zbudował dla niej Malcolm, ale zaskakująco mało czasu poświęca się na obserwowanie, jak znajdują organiczną miłość poza wymaganiami na liście. Jak więc uciec od poczucia, że ​​troszczy się o nią przede wszystkim dlatego, że sprawdza wszystkie jego skrzynki na powierzchni, a nie cechy, które istnieją głęboko w niej? Ludzie lubią romanse z epoki, ponieważ bohaterowie mają okazję wyznawać najczystszy rodzaj miłości, przesłodzone uczucia, które wydawałyby się głupie, gdy wychodziłyby z ust współczesnych bohaterów. Ale „Lista pana Malcolma” nie zagłębia się w te wszechogarniające uczucia – jej wyznania miłości są raczej przyjemne niż wstrząsające. Jej główne postacie są ostatecznie zbyt nijakie – Selina jest bez skazy, a Malcolm jest słabo rozwinięty.

„Mr. Malcolm’s List” wykorzystuje rosnącą tendencję do dodawania nowoczesnego akcentu do dramatu z epoki. I chociaż oferuje intrygująco zaktualizowaną wersję gruzińskiego romansu, zwłaszcza ze swoim zaangażowaniem w obsadę włączającą, bez nowości seksu i erotyki, takich jak oferty „Bridgerton”, nie wydaje się, że przynosi wystarczająco dużo, aby mieć dużo wpływ na odbiorców. Z pewnością jest to miłe, a fani gatunku prawdopodobnie uznają go za wystarczająco przyjemną rozrywkę. Mimo to „wystarczająco przyjemny” może równie dobrze oznaczać słabą pochwałę, jeśli chodzi o romans.

Czy ten post był pomocny?