Skip to content

Recenzja Black Adam: marka The Rock trafia do DC

20 de październik de 2022
l intro 1666205553

Czarny Adam stoi wysoko.

OCENA REDAKCJI: 6/10

Plusy
  • Karkołomne tempo
  • Ekscytująca, supermocna akcja
  • Mocne występy zespołu drugoplanowego
Cons
  • Niezbyt ambitny do winy
  • Na dobre lub na złe, wydaje się, że mogło wyjść dwadzieścia lat temu

Minęły prawie trzy lata, odkąd Dwayne „The Rock” Johnson pojawił się na Instagramie, by powiedzieć, że „hierarchia władzy wkrótce się zmieni w #DCUniverse”. Jedna globalna pandemia i kilka zmian w dacie premiery później, jego długo dojrzewający film „Czarny Adam” w końcu dotarł, aby spełnić proroctwo, ale ta przepowiedziana zmiana nie dotyczy już fikcyjnych statystyk z supermocami. Fuzja Warner Bros. Discovery znacząco zmieniła krajobraz, ale dyrektor generalny David Zaslav twierdził, że ma 10-letni plan, aby przywrócić porządek. Ale po odejściu prezesa DC Films, Waltera Hamady, za kulisami wielu graczy próbuje przejąć tron ​​i skierować DCEU w przyszłość. Ale czy „Czarny Adam” jest filmem, który wyznaczy ten nowy kurs?

Cóż, tak i nie.

„Czarny Adam” to porywający i pełen akcji film, który z pewnością okaże się dobrą zabawą. Ale z wielu powodów nie jest to odważny, nowy początek dla podzielonego i pełnego kontrowersji filmowego wszechświata, który potrzebuje jasnego kierunku i prawdziwego rozmachu narracji. Obecnie jedynymi filmami poruszającymi igłę w kasie są zdjęcia superbohaterów przywiązane do większej konstrukcji fandomu („Spider-Man: Daleko od domu”) lub rzadki, retro film akcji prowadzony przez gwiazdę filmową działającą w dobrej wierze („Top Gun : Maverick”). Na papierze „Czarny Adam” to jedno i drugie.

Ale to, w jaki obraz superbohatera przekształcił się w ciągu ostatnich 15 lat, odkąd Johnson po raz pierwszy opracował ten projekt, wydaje się dziwnie nie do pogodzenia z napędzanym ego procesem prawdziwej gwiazdy filmowej, takiej jak Johnson. Może mówić o zagorzałym maniaku komiksów, jak to jest w zwyczaju dla każdego, kto występuje w jednej z tych produkcji, ale Johnson jest marką, zanim zostanie fanem, a „Czarny Adam” pokazuje, że nie może służyć obu mistrzom jednocześnie . Człowiek, który kiedyś określił siebie jako „franchise viagra”, ponieważ tchnął nowe życie w filmy „Szybcy i wściekli”, po prostu pokazując się w jednym, może być zbyt bezsilny, by wykonać to zadanie.

Kim jest bohater?

W skróconej (jak na ten gatunek) 124 minucie „Czarny Adam” toczy się jak uciekający pociąg pędzący donikąd. Wykorzystując luźną, stale napływającą ciągłość DCEU jako trampolinę, film marnuje bardzo mało czasu na wszystko, co nie przenosi widzów z jednego planu do drugiego, nie bojąc się zrzucić w jednej chwili ogromnych fragmentów ekspozycji lub odwrotnie ufać, że utalentowana obsada drugoplanowa sugeruje głębię postaci, na którą scenariusz po prostu nie ma wystarczająco dużo miejsca.

Film zaczyna się od retrospekcji do fikcyjnego kraju Kahndaq na Bliskim Wschodzie w roku 2600 p.n.e., opowiadając historię o równoległym pochodzeniu Billy Batona z adaptacji DC „Shazam” z 2019 roku. (Film w zasadzie unika bezpośredniego odniesienia do tej marki. Więcej o tym później.) Poprzez narrację głosową Amona (Bodhi Sabongui), młodego chłopca z Kahndaqi, który ma obsesję na punkcie superbohaterów i wolności swojego ludu. , dowiadujemy się o niewolniku, który poprowadził bunt i stał się boskim czempionem, który przeciwstawił się tyranii. Przez 5000 lat tym krajem rządzili ludzie z zewnątrz i intruzi, ale rebelianci, tacy jak matka Amona, Adrianna (Sarah Shahi), starają się znaleźć filmową MacGuffin, Koronę Sabbaku. Były władca Kahndaq użył go do wezwania niewyobrażalnej mocy z podziemi, ale próbując ukryć ją przed Intergangiem, opętanymi technologicznie najemnikami kontrolującymi naród, Adrianna budzi Teth-Adam (Johnson), byłego mistrza Kahndaqa.

Jego przybycie przeraża Amandę Waller (powracająca Viola Davis) do rekrutacji Justice Society — Hawkman (Aldis Hodge), Doctor Fate (Pierce Brosnan), Atom Smasher (Noah Centineo) i Cyclone (Quintessa Swindel) — by go sprowadzić. tam, z bardzo małą ilością miejsca na oddychanie lub przetwarzanie większości czegokolwiek, film wybucha od konfliktu Adama z Justice Society po Intergang, próbując odzyskać Koronę dla celów bohaterów, wyrównując się z jeszcze większym zagrożeniem niż Adam wysuwający się na pierwszy plan. Biorąc pod uwagę rozdęcie, na które cierpią prawie wszystkie współczesne filmy o superbohaterach, godne podziwu jest to, że reżyser Jaume Collet-Serra i jego zespół scenarzystów byli w stanie utrzymać to nieco ponad dwie godziny, ale napięty czas działania jest zarówno darem, jak i przekleństwem.

Film daje widzom mnóstwo tego, za czym prawdopodobnie tęsknią najbardziej: oburzających scenografii, w których niezwykłe postacie ćwiczą swoje umiejętności nawzajem. Pomiędzy pokazami siły, szybkości Adama i wybuchami elektryczności w stylu Palpatine’a jest wiele rzeczy, których można się bać, a to jest przed zobaczeniem Towarzystwa w akcji. Ale ukryty w tych potyczkach „Czarny Adam” przedstawia moralne rozterki i antykolonialne wątki, które dosłownie nikt zaangażowany w tworzenie tego filmu wydaje się być szczególnie zainteresowany zbadaniem lub rozpakowaniem. Jest to rodzaj filmu, w którym postacie zwracają się bezpośrednio na ekran, by zadawać trudne pytania o to, co to znaczy być bohaterem, do czego wymaga odpowiedzialność władzy i jak skomplikowane staje się właściwe postępowanie w świecie ze sztucznie narysowanymi granicami — ale potem, no wiesz, sprowadza się do tego, że ktoś jest rzucany przez budynek lub rzucany w niego posągiem, zamiast angażować się w te pomysły w najmniejszym stopniu.

Pod pewnymi względami ulgą jest oglądanie filmu o superbohaterach, który jest odświeżająco głupi. Nikt zaangażowany nie sprawdza nazwisk starych filmów Alana J. Pakuli ani nie udaje, że to, co robi, jest sztuką wysoką. Podejście himbo zdziałało cuda w „Aquamanie” Jamesa Wana, a duża część DCEU była kierowana przez byłych twórców horrorów, bardziej zainteresowanych empiryczną opowieścią i szerokim tworzeniem mitów niż dramaty małych postaci w centrum każdej funkcji MCU. Ale jest to film, który wydaje się, że mógłby wyjść 15 lat temu, z wyjątkiem sposobu, w jaki opiera się na rozpowszechnianiu adaptacji komiksów, aby zmusić widzów do strzelania do niektórych elementów narracyjnych, takich jak puszka z Milwaukee’s Best, gdy minione epoki zmusiłyby by popijać mitologię i tradycję niczym serdeczny Hefeweizen.

Mistyczne, psychodeliczne moce Doctor Fate nie wymagają aż tak wielu wyjaśnień w świecie, w którym podobnie utalentowany Doctor Strange pojawił się w wielu filmach fabularnych. Atom Smasher staje się wielki jak Ant-Man. Cyclone kręci wiatrem tak, jak robił to Storm w filmach X-Men. Hawkman nie ma wyraźnego poprzednika na ekranie, ale jego szorstkie, zadziorne podejście jawi się jako bardziej reakcyjna wersja tego, co Batman wnosi do gatunku. To, że wiele z tych postaci istniało w komiksach na długo przed powstaniem ich kinowych odpowiedników, nie przeszkodzi neofitom nazywać ich podróbkami. Ale ta powszechna znajomość jest z pewnością dobrodziejstwem.

Ale poza urokiem oglądania niedocenianych bohaterów DC mieszających to na dużym ekranie, co jeszcze oferuje „Czarny Adam”?

Rezerwacja najlepszych facetów

Czarny Adam i Hawkman walczą.

Zanim stał się największą gwiazdą filmową świata, Johnson był zawodowym zapaśnikiem i odnosił w tym duże sukcesy. Podczas gdy jego występ jako „Czarnego Adama” nie pasuje do pasji, z jaką broni i podziwia postać w prasie, jasne jest, że wniósł swój sportowy talent do rozwoju tego projektu. Jego Adam jest postacią chudy jak papier, jego motywacje są nijakie, a jego złożoność jest całkowicie sugerowana. Istnieje głównie jako siła natury, a także jako film dla jakiejś leniwej komedii z Amonem i jego wujem Karimem (Muhammed Amer jako dostojny komiczny relief filmu), ale poza tym czuje się bardziej jak złoczyńca z filmu Rocky’ego niż superbohater godzien jako headliner własnej marki. W komiksach Czarny Adam był czarnym charakterem dla Kapitana Marvela, bohatera filmów „Shazam”, którego nazwa została zmieniona przez DC z oczywistych powodów brandingowych. Ale Billy Batson w tym filmie jest dzieckiem, a jego superbohaterskie alter ego jest głupie, uprzejme i niepoważne.

Gdybyś rezerwował kartę Wrestlemania, Black Adam kontra Shazam nie sprzedałby stadionu, a tym bardziej małej areny. Dlatego Johnson miał taką obsesję na punkcie „hierarchii władzy” w DCEU. Ponieważ jego liczne wywiady mocno zapowiadały, jego celem jest większy, potencjalnie w kształcie litery S cel dla wszelkich potencjalnych kontynuacji tego filmu. Ale ta perspektywa i główny nurt tego filmu – stawianie bohaterów przeciwko sobie jako wielkich atrakcji walki, a nie inwestowanie w samych bohaterów – jest jednym z powodów, dla których „Batman v Superman: Świt sprawiedliwości” nie nawiązał kontaktu z widzami w taki sposób może mieć.

Johnson jest tak skupiony na większym przeciwniku na horyzoncie, że trzeci akt filmu cierpi z powodu płaskiego, zrośniętego antagonisty, który wysysa ostatnie sceny filmu z pozostałej energii. Mogłoby to nie stanowić problemu, gdyby Johnson nie był tak niechętny ryzyku, aby zagrać wszystko w tym filmie tak bezpiecznie, jak to tylko możliwe. Jednym z głównych elementów, które DC trzymało nad Marvelem w ostatnich latach, była większa chęć eksperymentowania wizualnego, próbowania różnych rzeczy, nawet jeśli niektóre z nich zawiodą. Jeśli „Czarny Adam” oznacza budowanie reszty wszechświata na podobieństwo Rocka, stanie się on tak samo wyrachowany, krótkowzroczny i tak starannie wyselekcjonowany, jak jego własna marka osobista. To byłby prawdziwy wstyd dla tak wielowątkowego i zróżnicowanego wszechświata, pełnego tak wielu odmiennych i niepowtarzalnych postaci.

Ale tylko czas pokaże, czy DCEU kiedykolwiek zdecyduje się na wygodną mapę drogową, czy też, podobnie jak ich poprzednik wydawniczy, będzie nadal bombardować to wszystko i co kilka lat zaczynać od „kryzysu”. Na razie „Czarny Adam” to zabawna noc w kinie. Po prostu nie jest zbudowany po to, by robić coś innego niż zabicie czasu.

Czy ten post był pomocny?