Skip to content

Prywatyzacja kanału 4: brytyjscy producenci telewizyjni w ostatniej chwili próbują odwrócić plany, gdy kraj przygotowuje się na nowego premiera w poniedziałek

2 de wrzesień de 2022
Screenshot 2022 07 15 at 08.26.40

Brytyjscy producenci telewizyjni podjęli ostatnią próbę powstrzymania kolejnego premiera przed prywatyzacją kanału 4, gdy kraj przygotowuje się do poniedziałkowego wielkiego ogłoszenia, ale odgłosy dochodzące z obozów Liz Truss i Rishi Sunaka nie są dobre.

Ponad 750 niezależnych, w tym duże grupy, takie jak All3Media i Banijay, podpisało list otwarty zorganizowany przez brytyjską organizację handlową Pact, wzywając Truss lub Sunak do „ponownego rozważenia planów”, które miałyby „niszczący wpływ nie tylko na firmy produkcyjne, ale także na kraj wyrównywanie wysiłków.” „Wyrównywanie poziomu” odnosi się do dążenia obecnego premiera Borisa Johnsona do wyrównania szans między obszarami metropolitalnymi, takimi jak Londyn, a innymi regionami. Przewiń w dół, aby zobaczyć pełną literę.

W liście oznaczono badania, które wykazały, że prywatyzacja Channel 4 spowoduje utratę 4,2 miliarda funtów (4,9 miliarda dolarów) krajowego sektora filmowego i telewizyjnego w ciągu dekady, ponieważ To grzech sieć nie byłaby już powstrzymywana od organizowania programów we własnym zakresie, co stanowi część jej obecnych kompetencji.

Dodał, że firmy produkcyjne poza Londynem ucierpią, ponieważ limity na pokazy poza stolicą zostaną „znacznie obniżone”.

„W obecnym klimacie gospodarczym wysokiej inflacji, rosnących kosztów życia, powszechnych strajków i służb publicznych próbujących odbudować się po pandemii, nadszedł czas, aby skoncentrować się na bardziej palących wyzwaniach niż niepopularna prywatyzacja ukochanego nadawcy” – powiedział. list, wskazujący na niedawne sondaże, w których wykryto sprzedaż kanału 4, znajduje się na dole list priorytetowych wyborców konserwatystów.

„Zdajemy sobie sprawę, że Channel 4 nie jest doskonały, tak jak każda inna organizacja. Jednak realizacja planów prywatyzacyjnych w ich obecnej formie zaszkodziłaby dobrze prosperującemu niezależnemu sektorowi, zniechęciłaby wyborców i zagroziła [former UK Prime Minister] Dziedzictwo Margaret Thatcher. Gorąco zachęcamy do ponownego rozważenia tych planów”.

Nowy premier, mianowany przez członków Partii Konserwatywnej po tym, jak Boris Johnson zrezygnował w niełasce w lipcu, zostanie ujawniony w poniedziałek około godziny 12.30 czasu BST (4:30 czasu PT).

Pakt wielokrotnie nakłaniał rząd do ponownego rozważenia planów, odkąd plany zostały po raz pierwszy sformułowane w zeszłym roku, i chociaż przeszły one przez parlament w maju, każdy nowy premier mógł je zmienić za pomocą przepisów.

Dźwięki dochodzące z ulubionego obozu Truss nie są jednak dobre.

Jest zwolenniczką wolnego rynku, która, choć nie w pełni angażuje się w prywatyzację, powiedziała, że ​​”woli mieć firmy działające w sektorze prywatnym”, zapytana o to podczas jednego z wielu przepychanek kilka tygodni temu.

Sunak, który prawdopodobnie przegra w sondażach, powiedział również, że „rozpocznie” prywatyzację Kanału 4.

Lobbing na tym się nie skończy, a indie przygotowują się do ponownego bombardowania, aby uniemożliwić nowemu premierowi forsowanie przepisów, które jednostronnie zgadzają się, co zaszkodzi sektorowi.

List otwarty w całości

Szanowni Państwo Truss i Panie Sunak,

Jeśli zostaniesz premierem we wrześniu, bardzo ważne jest, abyś ponownie rozważył plany prywatyzacji kanału 4.

Jako niezależne firmy zajmujące się produkcją telewizyjną i filmową jesteśmy głęboko zaniepokojeni planami w ich obecnej formie. Wiemy z pierwszej ręki, w jaki sposób unikalny model uruchamiania Channel 4 pomógł tysiącom niezależnych firm produkcyjnych wystartować i przyczynił się do budowy dobrze prosperującego sektora. Obecne plany mogą mieć druzgocący wpływ nie tylko na te firmy produkcyjne, ale także na wysiłki kraju na rzecz wyrównywania poziomów.

Oboje zadeklarowaliście się jako dumni Thatcherites, ale czy jest lepszy sposób na uhonorowanie spuścizny Margaret Thatcher niż utrzymanie organizacji, którą założyła?

Jej celem w Channel 4 było stworzenie destrukcyjnej siły, która pobudzi konkurencję i zainspiruje przedsiębiorczość. Osiągnęła właśnie to, prowadząc do powstania kwitnącego niezależnego sektora produkcji telewizyjnej i filmowej, który widzimy dzisiaj. Jest jednym z nielicznych, które całkowicie odbiły się od pandemii, przynosząc dochody Skarbowi Państwa i gospodarce.

Włączenie Channel 4 do własności prywatnej zaszkodziłoby sektorowi, który pani Thatcher pomogła zbudować, ponieważ umożliwiłoby nowemu nabywcy konsolidację produkcji we własnym zakresie i znacznie mniej prowizji od niezależnych firm, które reprezentujemy. Szacuje się, że w ciągu następnej dekady przejście na produkcję własną doprowadziłoby do utraty 4,2 miliarda funtów dla naszego kwitnącego niezależnego sektora filmowego i telewizyjnego.

W szczególności obecne plany zaszkodziłyby niezależnym firmom produkcyjnym z siedzibą poza Londynem, znacznie obniżając kwotę wydatków wymaganych od kanału 4 w krajach i regionach. 55% wydatków Channel 4 trafia do firm z siedzibą w krajach i regionach, a kwota ta spadnie do zaledwie 35% w ramach własności prywatnej. Channel 4 również niedawno otworzył swoją siedzibę w Leeds, ale cięcia kosztów pod nowym właścicielem mogą zagrozić miejscom pracy i możliwościom.

Wreszcie uważamy, że istnieją bardziej palące kwestie, które powinny być traktowane priorytetowo przed prywatyzacją Channel 4. Wyborcy i członkowie Partii Konserwatywnej wydają się zgadzać – ankieta przeprowadzona przez JL Partners w imieniu WPI Strategy wykazała, że ​​tylko 26% wyborców konserwatywnych w 2019 roku popiera Channel 4 prywatyzacja. Co ważniejsze, tylko 11% z tej niewielkiej liczby wyborców torysów umieściłoby to w swoich trzech najważniejszych priorytetach, które rząd ma zrealizować między teraz a następnymi wyborami powszechnymi. Jest to najniższa ze wszystkich badanych zasad.

W obecnym klimacie gospodarczym wysokiej inflacji, rosnących kosztów życia, powszechnych strajków i służb publicznych próbujących odbudować się po pandemii, nadszedł czas, aby skupić się na bardziej palących wyzwaniach niż niepopularna prywatyzacja ukochanego nadawcy.

Zdajemy sobie sprawę, że Channel 4 nie jest doskonały, tak jak każda inna organizacja. Jednak realizacja planów prywatyzacyjnych w ich obecnej formie zaszkodziłaby dobrze prosperującemu niezależnemu sektorowi, zniechęciłaby wyborców i zagroziła dziedzictwu Margaret Thatcher. Gorąco zachęcamy do ponownego rozważenia tych planów.

Z niecierpliwością czekamy na współpracę z Twoim rządem w nadchodzących miesiącach, aby zapewnić, że Channel 4 będzie mógł nadal wspierać dobrze prosperujący niezależny sektor produkcji telewizyjnej i filmowej.

Z poważaniem,

[768 signatories]

Czy ten post był pomocny?