Skip to content

Podsumowanie premiery Crown: Stary statek nabiera wody — oceń to!

10 de listopad de 2022
the crown season 5 premiere elizabeth philip

KoronaPiąty sezon rozpoczął się w środę z zupełnie nową obsadą i premierą pełną metafor skrzypiących starych łodzi.

Premiera rozpoczyna się retrospekcji do młodej Elizabeth (cześć, Claire Foy!) chrzczącej królewski liniowiec Brytania. Teraz, w 1991 roku, siwiejąca Elizabeth (obecnie grana przez Imeldę Staunton) jest po sześćdziesiątce, a nowy sondaż mówi o niej „nieistotna” i „bez kontaktu”, podczas gdy jej syn Charles (obecnie grany przez Dominica Westa) jest widziany jako „młodych” i „nowoczesnych”. Połowa ankietowanych popiera nawet wcześniejsze przejęcie przez Charlesa roli Elżbiety. Charles doskonale wie, że publiczność lubi go z powodu miłości do Diany, więc swoją nadchodzącą rodzinną podróż do Włoch nazywa „drugim miesiącem miodowym”… nawet gdy Camilla przesyła mu buziaki przez okno.

Premiera 5 sezonu The Crown Charles DianaOczywiście nie jest to podróż poślubna: Diana (obecnie grana przez Elizabeth Debicki, podobieństwo jest uderzające) skarży się, że chce iść na plażę i iść na zakupy z Williamem i Harrym, podczas gdy Charles woli spacery historyczne. Podczas gdy Diana i jej synowie żeglują do melodii Mariah Carey, Charles potyka się i nazywa ją i siebie „oblubienicą i przygnębieniem”. Tymczasem mąż Elżbiety, Philip (obecnie grany przez Jonathana Pryce’a) słyszy brzęk na pokładzie Brytania i mówi Elżbiecie, że jej ukochany statek jest na ostatnich nogach: „Jest stworzeniem innego wieku… pod wieloma względami jest przestarzała”. (Złap tę metaforę, didja?) Och, i ten cholerny sondaż trafia do brytyjskich tabloidów, a pracownicy Elizabeth robią wszystko, co w ich mocy, aby jej nie zobaczyć.

Filip dowiaduje się, że naprawa Brytania kosztowałoby 14 milionów funtów, podczas gdy Charles, uszczęśliwiony tym sondażem, aranżuje spotkanie jeden na jednego z nowym premierem Johnem Majorem (Jonny Lee Miller). Diana jest wściekła, gdy Charles mówi, że musi wcześniej opuścić podróż, i kłócą się przed wszystkimi. Podczas spotkania z Majorem Charles przywołuje niesławną ankietę i jej sugestię, że Elizabeth wykazuje oznaki „syndromu królowej Wiktorii”, zauważając, że „niebezpieczne jest ignorowanie” takich ankiet. „Równie niebezpieczne jest kierowanie się nimi” — ostrzega major. Karol tańczy wokół tematu, ale jasne jest, że chce przejąć kontrolę nad monarchią i zaprasza Majora, aby sam osądził, czy korona jest „w dobrych rękach”.

Premiera 5 sezonu The Crown John MajorPo powrocie do Balmoral Elizabeth w końcu widzi ankietę, rozlaną na papierach wraz z promiennym zdjęciem Charlesa. Spotyka się z Majorem, twierdząc, że właściwie akceptuje każde porównanie z królową Wiktorią. Prosi go również o zatwierdzenie funduszy rządowych na naprawę Brytania, ale waha się, zauważając, że kraj jest w środku ciężkiej recesji. The Brytania to coś więcej niż statek, upiera się Elizabeth. To dla niej kolejny dom i „jest unoszącą się na morzu ekspresją mnie”. Ona podnosi rangę jako suwerenna, nalegając, aby zatwierdził fundusze, a on wydaje się ustępować.

Rodzina urządza szkocki bal z mężczyznami tańczącymi w kiltach, a Diana wygląda na nieszczęśliwą. Charles raz jeszcze opowiada Johnowi Majorowi o naprawie łodzi, kładąc grubą metaforę: „Czasami te stare rzeczy są zbyt drogie, by je dalej naprawiać”. Diana odciąga Majora na tańce i mówi mu, że wszystkie małżeństwa rodziny są na cienkim lodzie: „Nie daję żadnemu z nas więcej niż sześć miesięcy”. Tej nocy w swojej sypialni Major podziwia swoją żonę bitwę pomiędzy starymi arystokratami, którzy są „niebezpiecznie oszukani i nie mają kontaktu”, a nowymi arystokratami, którzy są „nieudolni i uprawnieni”. Gdy na zewnątrz wybuchają fajerwerki, spogląda na nich ponuro: „Czuję, że zaraz wybuchnie… na moim zegarku”.

W porządku, Korona fani, teraz Twoja kolej: wystaw ocenę premierze w naszej ankiecie, a następnie kliknij poniższe komentarze, aby podzielić się swoimi przemyśleniami. (I bądź na bieżąco z TVLine, aby uzyskać więcej relacji z sezonu 5.)

Jeśli lubisz TVLine, pokochasz nasze powiadomienia e-mailowe! Kliknij tutaj, aby zasubskrybować.

Czy ten post był pomocny?