Skip to content

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Camden wręcza nagrody światowemu kontyngentowi filmowców dokumentalnych

19 de wrzesień de 2022
CIFF logo e1663548346178

18tenCamden International Film Festival na środkowym wybrzeżu Maine – coraz ważniejszym miejscu docelowym dla dokumentalistów – zakończył swoją część w niedzielę po ogłoszeniu kilku nagród.

Nazajutrz…, wyreżyserowany przez Kamara Ahmada Simona, zdobył festiwalową nagrodę Harrell Award, wybraną z grupy „jednych z najważniejszych filmów dokumentalnych roku”. Film jest opisywany jako „filozoficzna ballada wzdłuż rzek Bangladeszu, transportująca bogatych i biednych, młodych i starych, Wschód i Zachód w stuletnim parowcu wiosłowym”.

„Jury jednogłośnie wyraziło podziw dla tego filmu, w którym stara łódź rzeczna wydaje się zawierać marzycieli i kanciarzy z całego społeczeństwa, polityków i radykałów”, powiedział juror Eric Hynes, zauważając, że dokument wykorzystuje „zarówno techniki hybrydowe, jak i zawzięte. moc obserwacyjna. To olśniewające dzieło literatury faktu.”

Jury przyznało wyróżnienie specjalne: Polaris, kolejny film o tematyce morskiej. Juror Assia Boundaoui opisał to jako „pięknie nakręcony film, który z gracją przenosi się z ogromnego obszaru Oceanu Arktycznego, aby wejrzeć w najskrytsze życie kobiety dzielnie śledzącej wzburzone wody. Reżyserka Ainara Vera czule włada kamerą i tka poruszający i intymny portret kapitana walczącego z miłością”.

Kolejne wyróżnienie specjalne przyznano: zbieraczewyreżyserowany przez Jumanę Mannę, film dokumentujący „starszych Palestyńczyków… rozdartych między prawem do uprawiania własnej ziemi a surowymi restrykcjami nałożonymi przez ich okupantów na zasadzie ochrony”.

Juror Jessica Kingdon (nominowana do Oscara na początku tego roku za swój pełnometrażowy film dokumentalny) Wniebowstąpienie) opisane zbieracze jako „zaskakująco kapryśny portret narodu i jego burzliwych relacji z ziemią i państwem. Uwielbialiśmy kreatywne wykorzystanie rekonstrukcji i materiałów archiwalnych”.

CIFF przyznał również nagrody w swojej kategorii Cinematic Vision. Główna nagroda trafiła do Objazdyfilm rozgrywający się w Moskwie w reżyserii Ekateriny Selenkiny.

„Ten film poruszył nas swoją elokwencją w formie i zakresie, a także wnikliwym, wciągającym mieszaniem materialności filmowej, cyfrowego i fizycznego miksowania w taki sam sposób, jak w przedstawionych tu życiach” – powiedziało jury, w którego skład wchodzą: Jason Fitzroy Jeffers, Pablo Alvarez-Mesa i Abby Sun. „Jednocześnie rzuca wyzwanie zarówno oczekiwaniom widzów co do formy, jak i stanu nadzoru, w którym jest filmowany”.

Jury przyznało wyróżnienie Nowa Ziemiaw reżyserii Alejandro Alonso i Alejandro Péreza, film opisany w programie CIFF jako „sensoryczna podróż przez senne obrazy i dźwięki Hawany na Kubie”.

Specjalne wyróżnienie trafiło do Hw reżyserii Carlosa Pardo Rosa, który jurorzy nazwali „filmem, który tworzy doświadczenie z pamięci, przekraczając materiał, by przywołać śmiertelność i dystans lub bliskość między nami. Kino ryzyka, ekstremalnej odwagi i eksploracji”.

Poza konkursem na festiwalu pokazano wiele nagradzanych filmów, w tym dokument Netflix Potomek, w reżyserii Margaret Brown; National Geographic Terytoriumfilm wyreżyserowany przez Alexa Pritza o rdzennym plemieniu w brazylijskim lesie deszczowym Amazonii, które próbuje powstrzymać landgrabbersów, oraz Wszystko, co oddychaz HBO Documentary Films, film Shaunaka Sena, który zdobył Grand Jury Prize dla World Cinema Documentary na Sundance oraz główną nagrodę dokumentalną w Cannes.

Świeżo po światowej premierze w Wenecji, Steve James’s Współczujący Szpieg pokazywany w Camden. Na jej barkach pochodzi ze swojej światowej premiery w TIFF do CIFF; film w reżyserii Tamany Ayazi i Marcela Mettelsiefena, a producentami wykonawczymi Hillary Clinton i Chelsea Clinton, dokumentuje Zarifę Ghafari, która w wieku około 20 lat została „jedną z pierwszych kobiet burmistrz Afganistanu i najmłodszą, jaka kiedykolwiek sprawowała tę funkcję”.

CIFF działa jako wirtualne doświadczenie do 25 września.

Czy ten post był pomocny?