Skip to content

Matilda The Musical Review: chorobliwie słodka odmiana klasyki

9 de grudzień de 2022
l intro 1670531481

Matylda

OCENA REDAKCJI: 4/10

Zalety
  • Nie wszyscy drugoplanowi bohaterowie są nie do zniesienia – Stephen Graham jest całkiem zabawny!
Cons
  • Usuwa mrok dzieła Dahla na rzecz nadmiernego sentymentalizmu
  • Zarówno dzieci, jak i dorośli aktorzy są jednakowo irytujący
  • Są tylko dwa zapadające w pamięć numery muzyczne, a to jest naciągane

Dzieła Roalda Dahla to wiele rzeczy, ale sacharyna nie jest jedną z nich. Za życia stał się najbardziej znany ze swoich fantastycznych opowieści dla dzieci, których wewnętrzna ciemność nie przeszkodziła im stać się pokochanymi przez miliony młodych czytelników na całym świecie. W nich dzieci i zwierzęta są nieustannie zagrożone śmiertelnymi karami przez obojętnych dorosłych, z wszystkim, od mistycznej fabryki czekolady, przez gigantyczny brzoskwiniowy dom, po rzeczy znacznie bardziej groźne niż to, co na pierwszy rzut oka widać.

„Matylda”, pierwotnie opublikowana w 1988 roku (i przedostatnia powieść opublikowana za życia Dahla), to opowieść o dojrzewaniu, która od pierwszych stron obnaża swój mrok. Opowieść o młodej dziewczynie rutynowo ignorowanej przez własną rodzinę, która wchodzi w konflikt z dyrektorem szkoły podstawowej, który postrzega swoją pracę jako torturowanie uczniów do bezmyślnego posłuszeństwa, podobnie jak większość prac Dahla pozostaje trwałym fenomenem kulturowym przez pokolenia. Po części dzięki bardziej makabrycznym aspektom tej historii, „Matylda” zakorzeniła się w kulturze i stała się podstawą dziecięcych półek wśród łagodniejszej, bardziej konwencjonalnej literatury familijnej.

Brakuje kęsa materiału Roalda Dahla

W 2010 roku „Matilda” trafiła na londyńską scenę West Endu dzięki muzycznej adaptacji, która również odniosła ogromny sukces, ostatecznie zdobywając kilka nagród Tonys po swoim debiucie na Broadwayu kilka lat później. Ekranizacja tej produkcji scenicznej była nieunikniona, a po początkowym wejściu w fazę rozwoju w 2013 roku, w końcu zaszczyciła nasze ekrany prawie dekadę później – tylko po to, by rozczarowująco ujawnić, że znaczna część nieodłącznej mroku tej historii została znacznie rozwodniona w coś zbyt słodkiego i sentymentalny. To kinowa adaptacja Roalda Dahla najdalsza od psotnego, makabrycznego ducha jego twórczości.

W przeciwieństwie do poprzedniej ekranizacji „Matyldy” – o czym później – „Matylda the Musical”, która była pokazywana na Londyńskim Festiwalu Filmowym, przenosi historię z powrotem do pierwotnego miejsca Dahla: osobliwego angielskiego miasteczka z klasy średniej. Ale duch materiału źródłowego Dahla nie został uchwycony wraz z nim, nawet jeśli podąża za wszystkimi bitami fabuły, które pamiętasz. Numer wprowadzający przedstawia Wormwoodów (Stephena Grahama i Andreę Riseborough, odpowiednio najlepszych i najgorszych aktorów w drugoplanowym zespole dorosłych aktorów charakterystycznych), tak jak poznali ich miliony czytelników, rodzice, którzy nie chcieli dziecka, rutynowo zapominają o jej istnieje i niechętnie utrzymują ją w swoim życiu.

Jak dotąd, tak Dahl. Po odkryciu, że nigdy nie była posłana do szkoły, Matilda zostaje zapisana do lokalnej szkoły podstawowej nadzorowanej przez despotyczną pannę Trunchbull (Emma Thompson, nieznośna), dyrektorkę, której mniej zależy na nauczaniu, a bardziej na zapewnieniu dzieciom wychowania w terrorze władzy. Kiedy nauczycielka Matyldy, panna Honey (Lashana Lynch), odkrywa, że ​​nowy uczeń jest geniuszem samoukiem, pozostawionym samemu sobie w domu, postanawia zainterweniować i nakłonić ją do nauki ze starszymi dziećmi – coś, co stawia Matylda na radarze panny Trunchbull z powodu jej nieufności do naturalnie inteligentnych dzieci. Krótko mówiąc, historia rozgrywa się dokładnie tak, jak jesteśmy przyzwyczajeni, ale z dodatkowymi piosenkami i tańcami pomiędzy dziećmi z warkoczami rzucanymi przez płot jak oszczepem, a inni są zmuszani do zjedzenia całego ciasta czekoladowego w jednym posiedzenie.

Po prostu sprawi, że będziesz chciał ponownie obejrzeć Matildę Danny’ego DeVito

Matyldy Emmy Thompson

Ale podczas gdy szerokie pociągnięcia narracji wydają się równie znajome każdemu, kto dorastał z książką lub adaptacją reżysera Danny’ego DeVito z 1996 roku, ostrzejsze krawędzie, które sprawiły, że historia była tak skuteczna w jej poprzednich iteracjach, zostały dziwnie wyszlifowane. W amerykańskim wydaniu z lat 90. zostajemy wprowadzeni do „dławicy” (pudełko wypełnione zardzewiałymi gwoździami, które źle wychowane dzieci są zmuszane do pozostania w środku) w pełnej przerażającej formie, bez żadnych ustępstw w stosunku do tego, jak przerażające małe dzieci widzą film by to znalazł. Teraz, gdy książka jest prawdopodobnie jeszcze większym elementem popkultury niż wtedy, dzięki trwałemu kultowemu sukcesowi tego filmu, pozostaje dziwną twórczą decyzją, aby złagodzić nieodłączny terror w tej zarozumiałości. Duszenie zostaje wprowadzone, ale nigdy nie staje się namacalnym zagrożeniem, w pewnym momencie zamieniając je nawet w skomplikowaną puentę na końcu sekwencji naśladowania „Jestem Spartakusem”. To tylko jeden z symptomów znacznie większego problemu, z którym zmaga się film, dążąc do przyspieszenia emocjonalnego katharsis Matyldy, która znajduje wybraną przez siebie rodzinę i nigdy nie zatrzymuje się na prawdziwie makabrycznych doświadczeniach w szkole, które tak skutecznie pomagają w ostatecznej opłacie.

Przejście tonalne od materiału źródłowego do czegoś znacznie bardziej sentymentalnego można znaleźć także gdzie indziej. Cieszący się dużym uznaniem jako jeden z najlepszych utworów w produkcji scenicznej, „When I Grow Up” może być najbardziej wstrząsającym elementem ścieżki dźwiękowej, ostrym zwrotem w lewo w melancholię, gdy wszyscy uczniowie śpiewają o swoich przyszłych nadziejach i marzeniach kiedy skończą szkołę — jest to rodzaj apodyktycznej słodyczy, której nie można znaleźć w twórczości Dahla poza fabryką Willy’ego Wonki. Przynajmniej okazuje się, że jest to jedna z nielicznych niezapomnianych piosenek w musicalu, z tylko jedną piosenką („Revolting Children”, szeroko wykorzystywaną w materiałach promocyjnych) satysfakcjonującą zarówno jako skutecznie zainscenizowany numer w kontekście filmu , i jako świetna piosenka poza nim. Nie powinno dziwić, że reżyser Matthew Warchus, który również wyreżyserował oryginalną produkcję z West Endu, zostawia to na pięć minut przed napisami końcowymi, przypominając, co sprawia, że ​​​​skuteczna sekwencja muzyczna pozostawia cię na tymczasowym haju po prawie -dwugodzinna susza.

Jako filmowiec Warchus jest kimś w rodzaju postaci robotniczej, znanej z podejmowania mroczniejszych tematów i robienia z nich czegoś zasadniczo podnoszącego na duchu (jego poprzednie dzieło, „Pride” z 2014 roku, było tego znacznie skuteczniejszym przykładem). W tym filmie nie ma nic bardziej charakterystycznego niż ujęcie DeVito, które idealnie pasowało do jego reżyserskiej wrażliwości na znajdowanie szerokiego humoru w mrocznej i lekko surrealistycznej rzeczywistości — pozostanie podstawą dzieciństwa dla przyszłych pokoleń. Z drugiej strony „Matylda the Musical” prawdopodobnie zgubi się w algorytmie Netflix w ciągu kilku dni, ponieważ rodziny prawdopodobnie zdecydują się zamiast tego obejrzeć poprzednią adaptację.

Niemniej jednak „Matylda the Musical” pojawia się w wybranych kinach w piątek, 9 grudnia, a premiera w serwisie Netflix 25 grudnia.

Czy ten post był pomocny?