Skip to content

Kinowe inspiracje za psychodelicznym sezonem Reservation Dogs 2 odcinek

15 de wrzesień de 2022
l intro 1663216312

Duży wygląda na zszokowany

„Reservation Dogs”, serial komediowy FX o życiu w rezerwacie tubylców, został okrzyknięty powiewem świeżego powietrza przez krytyków, którzy w chwili pisania tego tekstu mają doskonały wynik 100% krytyki na temat Rotten Tomatoes. Współtworzony przez Taikę Waititi i Sterlina Harjo serial śledzi grupę rezerwowych dzieciaków, które przeżywają swój rozkwitający okres dojrzewania po śmierci przyjaciela. Jednak starsi plemienia nigdy nie są daleko poza centrum serialu, a w ostatnim odcinku drugiego sezonu, zatytułowanym „To jest miejsce, w którym gęstnieje fabuła”, otrzymujemy psychodeliczną opowieść skupioną wokół policjanta z rezerwatu, Big (Zahn McClarnon).

Odcinek rozpoczyna się, gdy Big, plemienny funkcjonariusz organów ścigania, zatrzymuje się na lokalnym złomowisku, aby zbadać sprawę kradzieży suma na małą skalę. Tam dostrzega napój gazowany w stylu Mountain Dew i wypija go, nieświadomy, że butelka została zalana potężną porcją LSD i ayahuaski. Próbuje zwymiotować, ale to oczywiście nie ma sensu. Właściciel złomowiska, Kenny Boy (Kirk Fox) decyduje się na wycieczkę z nim i połyka dawkę. Oboje wyruszają do lasu, gdzie natykają się na kult białej supremacji, który nie tylko ukradł suma, którego szukał Big, ale także robi z nimi, powiedzmy, niesmaczne rzeczy.

Pod wieloma względami odcinek jest zależny od długiej linii filmów psychodelicznych, ale jest to także świeże spojrzenie na pomysł z często marginalizowanej perspektywy. Na szczęście twórcy drugiego sezonu „Reservation Dogs”, odcinka 8, ujawnili filmowe inspiracje, które kryją się za ich oszałamiającą częścią.

Filmy Jodorowsky’ego i kumpla gliniarza zainspirowały Reservation Dogs sezon 2, odcinek 8

W rozmowie z Deadline reżyser Blackhorse Lowe wraz z aktorami Kirkiem Fox i Zahnem McClarnonem wyjaśnili filmowe inspiracje stojące za „This Is Where the Plot Thickens” i jego psychodeliczną podróżą. Według Lowe, ma nadzieję, że odcinek będzie miał podobny wpływ na twórczość Alejandro Jodorowsky’ego, a konkretnie „El Topo” z lat 70. i „Świętą Górę” z 1973 roku.

„Oba naprawdę wstrząsnęły moją wrażliwością na zrozumienie używania psychodelików w kinie” – wyjaśnił reżyser. Warto zauważyć, że obydwa filmy zawierają elementy równoległe do części „Tu gęstnieje fabuła”. Na przykład grupa kultystów Big i Kenny Boy napotkana w lesie przypomina kultystów napotkanych przez bohatera „El Topo”, podczas gdy wizje i retrospekcje Wielkie doświadczenia podczas jego podróży zdają się odzwierciedlać niektóre momenty z „Świętej Góry”. (choć nie są tak surrealistyczne ani absurdalne).

Według Foxa i McClarnona, Lowe pokazał także film zatytułowany „The Night Before”. Chociaż McClarnon nazywa go filmem z lat 70., film, o którym mowa, to prawdopodobnie film z udziałem Keanu Reevesa pod tym tytułem z 1988 roku.

Ponieważ jednak większość odcinka „Reservation Dogs” to klasyczna opowieść o nieprawdopodobnych kumplach, z których jeden jest gliną, filmy o kumplach z gliniarzami były również często wymieniane podczas kręcenia. Chociaż Fox mówi, że te wpływy tak naprawdę nie były w jego umyśle, wyjaśnił: „Wszyscy wokół nas nawiązywali do filmów o kumplach gliniarzy, czy to „Śmiertelna broń” czy „48 godzin”, ponieważ nie można było zaprzeczyć, że to, co widzieli, było coś, do czego mogliby się odnieść”.

Nowe odcinki „Reservation Dogs” nadawane są w środy w Hulu, a w drugim sezonie pozostały tylko dwie części, więc fani z pewnością będą oglądać z podekscytowaniem, aby zobaczyć, gdzie jeszcze kreatywny zespół może ich zabrać.

Czy ten post był pomocny?