Skip to content

Irański dyrektor Asghar Farhadi wzywa do „Solidarności” z protestującymi po śmierci Mahsy Amini

25 de wrzesień de 2022
GettyImages 1397759823

Zdobywca Oscara irański reżyser Asghar Farhadi błaga wszystkich na całym świecie, aby zjednoczyli się „w solidarności” z protestującymi po śmierci Mahsy Amini, gdy przebywał w areszcie irańskiej policji moralnej.

W wiadomości wideo na Instagramie Farhadi powiedział: „Musiliście słyszeć ostatnie wiadomości z Iranu i widzieć zdjęcia postępowych i odważnych kobiet prowadzących protesty w obronie praw człowieka wraz z mężczyznami. Szukają prostych, ale podstawowych praw, których państwo od lat im odmawia. To społeczeństwo, zwłaszcza te kobiety, przeszło do tego momentu trudną i bolesną ścieżkę, a teraz wyraźnie osiągnęły punkt zwrotny”.

Tysiące protestujących wyszło na ulice od czasu śmierci 22-letniej Amini, która została aresztowana w Teheranie, rzekomo za nieprawidłowe noszenie hidżabu. Według państwowej telewizji podczas protestów zginęło co najmniej 41 osób.

Farhadi kontynuował: „Widziałem ich z bliska w te noce. Większość z nich jest bardzo młoda; Siedemnaście lat, dwadzieścia lat. Widziałem oburzenie i nadzieję na ich twarzach iw sposobie, w jaki maszerowali po ulicach. Głęboko szanuję ich walkę o wolność i prawo do wyboru własnego losu pomimo całej brutalności, jakiej są poddawani. Jestem dumna z wpływowych kobiet mojego kraju i mam szczerą nadzieję, że dzięki ich wysiłkom osiągną swoje cele.

Za pośrednictwem tego filmu zapraszam wszystkich artystów, filmowców, intelektualistów, działaczy na rzecz praw obywatelskich z całego świata i wszystkich krajów oraz wszystkich, którzy wierzą w ludzką godność i wolność, aby solidaryzowali się z potężnymi i odważnymi kobietami i mężczyznami z Iranu, czyniąc filmy, na piśmie lub w jakikolwiek inny sposób”.

Zakończył mówiąc: „To jest ludzka odpowiedzialność i może jeszcze bardziej wzmocnić nadzieję Iranu na osiągnięcie tego pięknego i monumentalnego celu, którego szukają tutaj, w kraju, w którym bez wątpienia kobiety będą przełomami w najbardziej znaczących przemianach”.

Farhadi, którego filmy skupiają się na kondycji ludzkiej, otrzymał Oscary dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego w 2011 roku Separacja oraz Sprzedawca w 2016 roku.

Kilku innych wybitnych irańskich filmowców również napisało list otwarty do swoich przyjaciół i kolegów z branży filmowej, prosząc o wsparcie w obronie praw narodu irańskiego.

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Asghar Farhadi (@asgharfarhadiofficial)

Czy ten post był pomocny?