Skip to content

Gdzie The Crawdads Sing Recenzja: Mieszana torba uroku i nudy

15 de lipiec de 2022
l intro 1657889667

Kya przechylająca głowę

OCENA REDAKCJI: 6/10

Plusy
  • Potężny występ Daisy Edgar-Jones jako Kya
  • Wspaniała, klimatyczna kinematografia bagien
Cons
  • Proces o morderstwo, który nieustannie doprowadza fabułę do piskliwego zatrzymania
  • Frustrująco ogólny, obraźliwy złoty chłopiec w Chase Andrews

Kya (Daisy Edgar-Jones) spędziła całe swoje życie pozostawiona w tyle. „Where the Crawdads Sing”, oparty na bestsellerowej powieści Delii Owens, to traktat o samotnym życiu outsidera, ukazany w żywych szczegółach przez zapierające dech w piersiach krajobrazy domu Kyi na bagnach Północnej Karoliny. Zasadniczo jest to stołek zbudowany na trzech nogach: pierwsza to fascynująca, zraniona rola Edgara-Jonesa jako Kya, druga to oszałamiająca kinematografia, która rzuca czar na całą produkcję, a trzecia to proces o morderstwo, w którym Kya znajduje się uwikłała. Jeśli ten ostatni jest zdecydowanie najbardziej chwiejny, pozostałe dwa są wystarczająco silne, aby wesprzeć film, dzięki czemu „Where the Crawdads Sing” jest niedoskonałym, ale urzekającym dramatem.

W małym miasteczku Barkley Cove w Północnej Karolinie z lat 50. XX wieku istnieje zwarta społeczność, która nie lubi osób z zewnątrz. To stawia Kyę i jej rodzinę w wyraźnej niekorzystnej sytuacji, żyjąc w odosobnieniu na bagnach na obrzeżach miasta, a ich brak możliwości społecznych nie daje im wytchnienia od opresyjnej surowości ich patriarchy (Garrett Dillahunt). Po dotkliwym pobiciu ich matka odchodzi, a za nią starsze dzieci, które wymykają się jedno po drugim, aż Kya zostaje sama z ojcem. Jest ostatnim, który porzucił bagna, pozostawiając małą dziewczynkę całkowicie samą na świecie.

Instynkt przetrwania Kya

Kya jest jednak wojownikiem. Znajduje sposoby na zarabianie pieniędzy, zbierając ostrygi na bagnach. Mieszkańcy Barkley Cove niechętnie okażą jej życzliwość, szydzą z jej brudnych ubrań i nazywają ją wyłącznie Marsh Girl. Dorasta więc samotnie, polegając tylko na własnym sprycie, aby się chronić. Ale kiedy jeden z ulubionych synów miasta, były rozgrywający liceum Chase Andrews (Harris Dickinson), zostaje znaleziony martwy, podejrzliwe oczy natychmiast zwracają się w jej stronę. Podczas procesu za jego morderstwo dowiaduje się, że bycie outsiderem jest szczególnie niebezpieczną pozycją.

„Where the Crawdads Sing” opiera się całkowicie na talentach Daisy Edgar-Jones, a reżyserka Olivia Newman nie mogła znaleźć lepszej aktorki do tej roli. Wnosi do Kyi nieco dziwną inteligencję, tęsknotę za towarzystwem połączoną z upartą samowystarczalnością i pragnieniem życia na własnych warunkach. Jej wysiłki, aby poznać świat poza bagnami i jej pierwsze nieśmiałe kroki w romans z przyjaciółką z dzieciństwa Tate Walker (Taylor John Smith) są nieskończenie ujmujące do oglądania. W ich związku jest urok i niewinność, nawet jeśli od czasu do czasu grozi to romantyzacją skrajnej biedy.

Uroczy romans

Kya i Tate w łodzi

Gdyby tylko film koncentrował się na tym związku, tworząc pełen dobrych intencji, ludowy, romantyczny dramat z epoki Nicholasa Sparksa. W tym miejscu znajduje się serce „Where the Crawdads Sing” i cierpi tylko wtedy, gdy próbuje zabłocić wody, najpierw z nieprzemyślaną relacją między Kyą i Chase, parą, która od samego początku ma komicznie złe wibracje, a potem z irytująco przesadnym procesem o morderstwo. Mogło to być po prostu urocze, klimatyczne przedstawienie relacji między dwojgiem ludzi z bardzo różnych światów, z różnymi typami inteligencji, uczącymi się od siebie nawzajem i doceniającymi nawzajem swoje unikalne cechy.

Ale nieuchronnie musi się to zmienić. Musi stać się wyjątkowo niesubtelnym traktatem o uprzedzeniach i podejrzeniach wobec obcych (choć tylko pięknych, białych outsiderów – dwie czarne postacie w filmie mogą równie dobrze być dwoma tekturowymi wycinankami, których jedynym celem jest ułatwienie życia bohaterowi, i znęcanie się, jakie spotykają z rąk sąsiadów, pozostaje niewyjaśnione).

Niezupełnie proces o morderstwo stulecia

Sprawa sądowa Kyi

To prowadzi nas do najbardziej frustrującego elementu „Where the Crawdads Sing”: sprawy sądowej, w której Kya staje przed sądem o morderstwo Chase Andrewsa. Nie ma żadnego wysiłku, aby zbudować z tego nawet nieco przekonującą sprawę – zależy to tak całkowicie od fundamentalnej nieufności mieszkańców tego pozornie idyllicznego południowego miasta do tak zwanej „Marsh Girl”, że nie ma prawie żadnego napięcia narracyjnego. Nie czujemy subtelnych zmian, gdy jedna strona argumentuje przeciw drugiej, ława przysięgłych kołysze się na wietrze po ogłoszeniu każdego nowego materiału dowodowego. Jest tak oschły i pozbawiony wyobraźni, że gdyby nie David Strathairn jako idealistyczny prawnik Kyi, który robi wszystko, co w jego mocy, by świętoszkowato zawstydzić miasto za ich okrucieństwo, prawdopodobnie można by pominąć wszystkie te sceny i niczego nie przeoczyć. Zdumiewające skupienie się filmu na kryminalnym aspekcie tej historii wydaje się zasadniczo błędnie rozumieć, co tak naprawdę sprawia, że ​​jest ona atrakcyjna.

Ale przyznajmy trochę zasługi „Where the Crawdads Sing”. Daisy Edgar-Jones jest świetlista i udowadnia swoim występem w tym filmie, że jeśli jest jakaś sprawiedliwość, powinniśmy widywać ją znacznie częściej. Fragmenty opowieści, które koncentrują się na jej związku z Tate, oddają magię młodej miłości, gdy Kya odkrywa, że ​​jej świat powoli rozszerza się poza bagna. Zdjęcia tego żywego krajobrazu zapierają dech w piersiach, co jasno pokazuje, dlaczego Kya tak niechętnie go zostawia. Czy to wystarczy, by pomóc „Where the Crawdads Sing” wznieść się ponad nudę drugiej połowy, uwikłanej w obraźliwy związek i przesadzony proces o morderstwo? Cóż, przynajmniej sprawia to, że te ostatnie grzechy są trochę łatwiejsze do wybaczenia.

Czy ten post był pomocny?