Skip to content

Filmfest Hamburg odbiera nagrodę Douglasa Sirka dla Ulricha Seidla, ale pokaże „Spartę”

14 de wrzesień de 2022
sparta 01

Filmfest Hamburg nie będzie już przyznawać austriackiemu filmowcowi Ulrichowi Seidlowi prestiżowej nagrody Douglas Sirk Award po doniesieniu w niemieckim magazynie Der Spiegel, w którym pojawiły się obawy dotyczące traktowania młodszych członków obsady podczas produkcji jego najnowszego filmu Sparta.

Festiwal będzie jednak nadal wyświetlany Sparta w ramach swojego programu.

„Jeśli chodzi o nagrodę Douglas Sirk, zdecydowaliśmy się nie przyznawać tej nagrody, ponieważ obecne zarzuty przeciwko produkcji przyćmią ceremonię wręczenia nagród” – powiedział w oświadczeniu dyrektor Filmfest Hamburg Albert Wiederspiel i szef programowy Kathrin Kohlstedde.

Para nadal twierdziła, że ​​zarzuty przeciwko Seidlowi zostały opublikowane w Der Spiegel po ukazaniu się broszury programowej festiwalu.

„Włączyliśmy film do programu ze względu na jego wyjątkową jakość. To bardzo wrażliwy film o szczególnie trudnym i tabu temacie. Oskarżenia pod adresem Ulricha Seidla są skierowane przeciwko warunkom podczas kręcenia, a nie przeciwko jego filmowi” – ​​czytamy w oświadczeniu.

„Zdecydowaliśmy się więc pozostawić film w programie. Ponadto pokażemy również Riminiwpis na Berlinale z 2022 roku, który dopełnia filmowy dyptyk wokół historii dwóch braci”.

Sparta obraca się wokół Niemca walczącego ze skłonnością do pedofilii, który szuka nowego startu w rumuńskiej pustkowiu, gdzie przekształca podupadającą szkołę w bezpieczne miejsce dla miejscowych dzieci. W spektaklu występują rumuńscy aktorzy dziecięcy w wieku 9-16 lat.

Zgodnie z raportem śledczym Der Spiegel, rodzice tych aktorów powiedzieli magazynowi, że nie zostali poinformowani o motywach i tematyce filmu podczas kręcenia filmu.

Seidl zaprzeczył, jakoby podczas sesji doszło do jakichkolwiek nieprawidłowości, zamieszczając na swojej stronie oświadczenie w odpowiedzi na artykuł.

„Niedokładne reprezentacje, plotki czy wydarzenia wyrwane z kontekstu na planie SPARTY układają się w zniekształcony obraz, który w żaden sposób nie odpowiada faktom” – napisał.

Dodał, że „oskarża się mnie o intencje, które nie mogły odbiegać od rzeczywistości. Nie mogę tego pozostawić bez kwestionowania.

Film został wycofany z TIFF po zarzutach. San Sebastian powiedział, że będzie kontynuował swoje pokazy Spartamówiąc, że tylko nakaz sądowy spowodowałby wycofanie filmu.

Czy ten post był pomocny?