Skip to content

Dyrektor generalny Vue, Tim Richards, ujawnia, jak doszło do przełomowej umowy „Glass Onion” z Netflix i który streamer może być następny

19 de październik de 2022
glass onion vue

EKSKLUZYWNY: W bezprecedensowym posunięciu Netflix i główne obwody wystawowe w USA i Wielkiej Brytanii uzgodniły niedawno 30-dniowe okno kinowe dla Riana Johnsona Szklana cebula: tajemnica z nożami. Dzieje się to po latach dyskusji na temat znalezienia „sposobu na pokazanie ich wysokiej jakości produkcji na naszych ekranach”, mówi Tim Richards, założyciel i dyrektor generalny Vue International, która będzie wyświetlać oczekiwany sequel w swoich kinach w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Włochy.

Richards usiadł z Wszykina, aby porozmawiać o tym, jak doszło do porozumienia i podzielić się swoimi przemyśleniami na temat przyszłej ewolucji okien z Netflix i innymi platformami. „Mamy nadzieję, że Apple zrobi to samo”, mówi w poniższym pytaniu i odpowiedzi.

Zgodnie z obecną umową, Szklana Cebula zostanie wydany przez tydzień w kinach od 23 listopada. Po początkowej klatce wejdzie w trzytygodniowy okres wyłączenia, zanim stanie się dostępny dla subskrybentów w serwisie Netflix. Regal, AMC i Cinemark zagrają na nim w 600 kinach w Ameryce Północnej, a właściciel Regal, Cineworld, pokaże go również w Wielkiej Brytanii.

Richards ma nadzieję, że Netflix przyjmie ten model kinowy i że ten ruch okaże się „bardzo aktywny” dla streamera, mówiąc: „Wszyscy wygramy, jeśli to zadziała”. Netflix we wtorek jednak uderzył w nieco inny ton niż Vue, z którym rozmawialiśmy na początku tego tygodnia.

Czy jest to więc nowa droga naprzód?

(Poniższa rozmowa została skrócona i zredagowana dla jasności.)

TERMIN OSTATECZNY: Vue i inne duże sieci w przeszłości głośno mówiły o nie odtwarzaniu filmów Netflix. Wydawało się, że strony były ze sobą sprzeczne, ale teraz się zjednoczyły. Dlaczego zmiana?

TIM RICHARDS: Myślę, że próbowano sprawić, by wyglądało na dobrych i złych facetów, a tak nie było. Kochamy Netflixa i jego filmy. Frustracją było to, że nie wypuszczali swoich filmów do kin na całym świecie. Nie było wojny, po prostu próbowaliśmy pracować z Netflixem, nic więcej.

Wielu operatorów odtwarza filmy Netflix na co dzień, ale po raz pierwszy Netflix wypuścił film z poszanowaniem okna dystrybucji kinowej, obejmując model, który obowiązuje od prawie 100 lat.

TERMIN OSTATECZNY: Jak doszło do wypracowania tej umowy?

RICHARDS: Spotykamy się z zespołem Netflix przez prawie dwa lata, aby spróbować omówić sposób na pokazanie ich wysokiej jakości produkcji – zarówno telewizyjnych, jak i filmowych – na naszych ekranach. Dlatego jesteśmy naprawdę podekscytowani kolejnym krokiem w naszym związku.

Netflix ma niesamowitą bibliotekę i kilku bardzo, bardzo utalentowanych filmowców i cieszymy się, że możemy z nimi pracować, naprawdę, co mamy nadzieję, jest początkiem znacznie większej liczby filmów w przyszłości.

TERMIN OSTATECZNY: Rozmawiałeś od lat, więc jak myślisz, co takiego było w tym filmie, że w końcu doprowadził do przełomu?

RICHARDS: To jest praca w toku. Sam film jest świetnym filmem na początek, ponieważ znajduje się na odwrocie bardzo udanego pierwszego filmu, a dla każdego, kto go widział, jest równie dobry, jeśli nie lepszy niż pierwszy. Mamy nadzieję, że będziemy w stanie wykazać, że będzie to bardzo korzystne dla Netflix i nie wpłynie na ich bazę subskrybentów. W rzeczywistości może to nawet pomóc w sposób, w jaki robi to ze studiami głównego nurtu, ponieważ zwiększy popyt i świadomość filmu dla swoich subskrybentów.

Wzorem dla 30 lat mojej działalności w branży i prawdopodobnie 100 lat w branży było to, że premiera kinowa jest siłą napędową wszystkich dodatkowych źródeł przychodów. Wszyscy wiemy, że 2019 rok był 43 miliardami dolarów w kasie i wierzymy, że Netflix pomoże i będzie napędzać tę globalną kasę w przyszłości.

TERMIN OSTATECZNY: Więc plus dla wszystkich? A co z subskrybentami Netflix?

RICHARDS: Myślę, że trzeba przyjrzeć się wpływowi, jaki premiery teatralne mają na wszystkich platformach innych studiów. Premiera kinowa jest siłą napędową, a nie środkiem odstraszającym, i mamy nadzieję, że Netflix przyjmie model dystrybucji kinowej, ponieważ ostatecznie przyniesie to korzyści ich subskrybentom… Jeśli spojrzysz na wpływ, jaki Mściciele serial miał na Disney Plus, jeśli spojrzysz na wpływ, jaki to miał Top Gun będzie mieć na Paramount+… To, co się nie zmieniło, to fakt, że nasi klienci, którzy lubią filmy takie jak te filmy we wszystkich formatach, jest zjawiskiem globalnym.

TERMIN OSTATECZNY: Czy jest coś w tym, że Szklana Cebula to film, który jest nieco starszy, ponieważ to demo jest trudniejsze do powrotu do kin? Ciekawie będzie zobaczyć, kto wyjdzie, a kto zdecyduje się poczekać…

RICHARDS: Myślę, że istnieje zapotrzebowanie na wysokiej jakości treści ze wszystkich grup demograficznych i wszystkich grup na całym świecie. To, co widzieliśmy od czasu pandemii, to jedne z największych filmów wszechczasów. Widzieliśmy Top Gun zarabiając prawie 1,5 miliarda dolarów, widzieliśmy mniejsze filmy, takie jak Belfast w Wielkiej Brytanii powyżej 16 mln GBP brutto. Na wszystko jest zapotrzebowanie, ale potrzebujemy treści. ComScore poinformował, że w tym roku wydano o 37% mniej filmów niż w 2019 r.; desperacko szukamy filmów i dlatego mamy nadzieję, że Netflix również zacznie je produkować dla nas.

TERMIN OSTATECZNY: Jakie masz warunki dotyczące podziału z włączonym Netflixem Szklana Cebula? Czy jest tak jak w każdym innym studiu?

RICHARDS: TAk. Jest to dyskusja handlowa w taki sam sposób, w jaki prowadzimy te same dyskusje handlowe ze studiami na warunkach.

DEADLINE: Co Netflix robi z marketingiem filmu?

RICHARDS: Chociaż ściśle współpracujemy również z Netflix, wyznaczyli lokalnych niezależnych dystrybutorów, doświadczonych w promowaniu filmów kinowych, do dostarczania i promowania wydania: Altitude w Wielkiej Brytanii, 24 Bilder w Niemczech i Lucky Red we Włoszech.

Kluczem do odblokowania udanych, wysokiej jakości filmów jest także ich marketing i promocja. To będzie po raz pierwszy Netflix będzie pomagać, promować, reklamować i pomagać w uruchomieniu filmu, aby upewnić się, że odniesie on sukces. Pokazywanie filmu na dużym ekranie może odegrać dużą rolę w marketingu i promowaniu świetnych treści, a także zwiększyć dochody z filmu, ponieważ nie powstrzyma to widzów przed oglądaniem go w domu. Ostatnie badania wykazały, że im więcej streamujesz, tym częściej chodzisz do kina, więc te dwie rzeczy bardzo się uzupełniają i stanowią część tego samego ekosystemu.

Widzimy dobre oznaki początkowej przedsprzedaży w Wielkiej Brytanii, dzięki informacjom w mediach organicznych i naszym działaniom marketingowym, i mamy nadzieję, że działania promocyjne Netflix jeszcze to wzmocnią.

TERMIN OSTATECZNY: Jeśli tego rodzaju eksperyment zostanie powtórzony, jak myślisz, jak Netflix poradzi sobie z marketingiem i promocją w przyszłości?

RICHARDS: Możemy tylko spojrzeć na to, co zrobił Amazon. Zdali sobie sprawę, że nie mają globalnej infrastruktury do promowania i marketingu filmów, tak jak robią to studia, a MGM zawarło umowę z jednym z najlepszych promotorów i sprzedawców filmów na świecie z Warner Bros, co moim zdaniem jest bardzo sprytny ruch.

TERMIN OSTATECZNY: W trakcie twoich dyskusji prawdopodobnie zawsze był film, który chciałeś, tj. To była sytuacja, a nie OK, czekamy na listopad 2022…

RICHARDS: Prawidłowy. Pojawiły się wszystkie rodzaje filmów Netflix, takie jak Szary Człowiek lub Nie patrz w górę. Wiesz, są te wszystkie filmy, które są wielkimi filmami teatralnymi i możesz sobie wyobrazić, że je oglądasz Moc psa — te niesamowite sceny panoramiczne — na dużym ekranie. Zasługiwał na to, by zobaczyć go na dużym ekranie.

TERMIN OSTATECZNY: Już wkrótce Szklana Cebula, zgodziliście się na 30-dniowe okno, ale film macie w swoich kinach tylko przez tydzień. Czy chciałbyś więcej?

RICHARDS: Chcielibyśmy grać na większej liczbie ekranów przez cały miesiąc, ale rozumiemy, że jest to pierwszy i bardzo ważny krok dla Netflixa w kierunku premier kinowych i dziękujemy im i popieramy postęp.

TERMIN OSTATECZNY: Czy myślisz, że będzie ewoluować?

RICHARDS: Tak, myślę, że to będzie ewoluować, ponieważ znowu nie można zdyskontować 43 miliardów dolarów w kasie… Jesteśmy wielkimi fanami i zwolennikami Netflix i wszyscy wygrywamy, jeśli to zadziała, więc mamy nadzieję, że będzie to pierwszy z wielu do naśladowania i początek nowej relacji z tym, co może być ważnym nowym studiem.

TERMIN OSTATECZNY: I widzisz potencjał podobnych aranżacji z innymi platformami, rozmawiasz ze wszystkimi?

RICHARDS: Tak, absolutnie. Mamy nadzieję, że Apple zrobi to samo.

TERMIN OSTATECZNY: Jaki film znajduje się na twojej liście życzeń do innego takiego eksperymentu?

RICHARDS: (Śmiech) Kochamy filmy, nasi klienci kochają filmy i są tam treści wysokiej jakości, a jak udowodniliśmy, istnieje zapotrzebowanie na oglądanie tych treści. Wiemy, że przez ostatnie 100 lat jako branża działaliśmy antycyklicznie w stosunku do spowolnienia gospodarczego, więc jest to świetny czas na wypuszczanie filmów. Z powodu pandemii filmy zaczęły się naprawdę na zielono i pracowały nad nimi zeszłego lata, więc nie zobaczymy ponownie pełnej listy filmów, chyba że w połowie/pod koniec 2023 roku; nie ma lepszej okazji teraz i przez następne sześć miesięcy, ponieważ mamy bardzo mało filmów do wydania.

Chcielibyśmy również pokazać na naszych ekranach telewizję wysokiej jakości. Chcielibyśmy pokazać pełen zakres treści od Gra o tron aż do Gambit królowej i wszystko pomiędzy. Pracowaliśmy z Endemol (obecnie Banijay) lata temu, kiedy Duży brat wyszedł i zrobił pierwszą i ostatnią noc. Obecnie istnieje zapotrzebowanie na treści do rozrywki poza domem, jak nigdy dotąd.

TERMIN OSTATECZNY: Czy to jest coś, co odkrywasz z, powiedzmy, HBO i innymi?

RICHARDS: To coś, co obecnie odkrywamy ze wszystkimi. Myślę, że termin „usługi abonamentowe” zostanie bardzo znacząco rozmyty. Amazon prawdopodobnie jest teraz studiem po przejęciu MGM.

TERMIN OSTATECZNY: Jaki byłby model do pokazywania seriali?

RICHARDS: To jest coś, co chciałem zrobić od dawna. Kiedy 24 pierwotnie wyszedł, byłem jego wielkim fanem i chciałem pokazać to na naszych ekranach. Przyjrzeliśmy się, że zrobimy godzinę, dwie godziny, a nawet zrobiliśmy 24-godzinny maraton w miastach uniwersyteckich. Zostaliśmy złapani w piekło licencjonowania w LA, nikt nie wiedział, kto miał prawa w tamtych czasach. Teraz prawa są brane pod uwagę i zapewniane podczas zawierania transakcji, dzięki czemu mamy możliwość zarabiania na telewizji i filmach fabularnych na naszych ekranach.

Ponieważ są to seanse jednorazowe lub dwa, nie będą podlegać kinowemu okresowi dystrybucji. Testowalibyśmy kilka różnych modeli, ale prawdopodobnie robilibyśmy jeden lub dwa odcinki tygodniowo w ciągu czterech do sześciu tygodni i przyzwyczajalibyśmy naszych klientów do wychodzenia w określonym dniu, we wtorek wieczorem lub w środę wieczorem, więc oni wiedzą, że wtorkowa noc jest Gra o tron noc przez następne sześć tygodni, czy cokolwiek innego.

TERMIN OSTATECZNY: Równolegle? Na przykład, gdy program jest uruchamiany w usłudze, a nawet jeśli jest już uruchomiony?

RICHARDS: Prawidłowy. Bez względu na datę jesteśmy elastyczni. Moglibyśmy to robić dzień po dniu, ale ponieważ nie jest to projekcja filmu przez dłuższy czas, nie podlega kinowej dystrybucji.

TERMIN OSTATECZNY: Patrząc z szerszej perspektywy, przez ostatnie kilka miesięcy mieliśmy ciężki okres. Jak bardzo było to karanie i jak oceniasz krajobraz?

RICHARDS: To było bardzo trudne, ponieważ rozpaczliwie potrzebujemy filmów. Myślę, że pod względem popytu widać wydajność Uśmiech. Nie pamiętam, żeby jakikolwiek film rósł w takim tempie Uśmiech ma. Po prostu przemawia do popytu, ale w tej chwili nie mamy podaży. Pojawia się wiele dużych filmów Czarny Adam oraz Czarna pantera oraz Awataranastępnie Babilon w styczniu; wychodzi wiele filmów, ale nie mamy normalnej liczby filmów i dlatego nie jest niespodzianką, że kasa spadła o 30%, gdy filmy są publikowane, spadły o 37%.

Czy ten post był pomocny?