Skip to content

Coolio umiera: zdobywca nagrody Grammy raper „Gangsta’s Paradise” miał 59 lat

29 de wrzesień de 2022
Coolio

Coolio, wychowany w Compton raper z charakterystycznymi warkoczami, który w 1996 roku zdobył Grammy za swój przebój nr 1 „Gangsta’s Paradise” ze ścieżki dźwiękowej filmu z Michelle Pfeiffer w roli głównej Niebezpieczne myśli, zmarł w środę w Los Angeles, powiedział jego menedżer Jarez Posey Wszykina. Miał 59 lat.

Nie ustalono przyczyny śmierci. Posey powiedział TMZ, że Coolio poszedł do łazienki w domu swojego przyjaciela, ale kiedy nie wyszedł po chwili, wszedł i znalazł rapera na podłodze.

Hollywood & Media Deaths 2022: Galeria zdjęć

Coolio grał latem koncerty w Ameryce Południowej i Europie, a jeszcze w zeszłym tygodniu w Chicago.

Urodzony jako Artis Leon Ivey Jr. w Pensylwanii Coolio był przez jakiś czas strażakiem-ochotnikiem, zanim zwrócił się do muzyki. Coolio wydał kilka singli, które nie znalazły się na listach przebojów we wczesnych latach 90-tych, zanim w 1994 roku osiągnął wielki sukces dzięki „Fantastic Voyage”, rapowym remake’u piosenki Lakeside z 1979 roku. Spędził pięć długich tygodni na trzecim miejscu listy Billboard Hot 100 i popchnął swój LP Tommy Boy Potrzeba złodzieja do Top 10. Zarówno album, jak i singiel, które również znalazły się w Top 10 w Nowej Zelandii, pokryły się platyną.

„Gangsta’s Paradise”, tytułowy utwór z albumu z końca 1995 roku, był międzynarodowym hitem. Piosenka była rapowym podejściem do „Pastime Paradise”, utworu z nagrodzonego Grammy albumu Steviego Wondera z 1976 roku Pieśni w Kluczu Życia, i znalazł się na szczycie listy Billboard Hot 100 i innych list przebojów na całym świecie, w tym w Wielkiej Brytanii. Zdobył także nagrodę Grammy za najlepszy rapowy występ solowy, zdobył dwie nagrody MTV Video Music Awards i został sparodiowany przez „Weird” Al Yankovica jako „Amish Paradise”, który osiągnął 53 miejsce w 1996 roku.

„Gangsta’s Paradise” pojawił się w filmie z 1995 roku Niebezpieczne myśli, którego ścieżka dźwiękowa spędziła miesiąc na pierwszym miejscu w Stanach Zjednoczonych. Oparty na prawdziwym życiu LouAnne Thompson i zaadaptowany z jej książki, film wyreżyserowany przez Johna N. Smitha ukłonił się w sierpniu 1995 roku i zarobił 195,5 miliona dolarów na całym świecie.

Po tym sukcesie wypuścił kolejny singiel „1, 2, 3, 4 (Sumpin’ New)”, który osiągnął 5. miejsce w USA. W tym samym roku Coolio napisał i wykonał „Aw, Here It Goes”, temat przewodni piosenka dla Kenana i Kela, komedia Nickelodeon z udziałem Kenana Thompsona i Kela Mitchella. Zagrał nad napisami przez ponad 60 odcinków.

Coolio nadal pisał, nagrywał i koncertował, ale nie dorównał jego wcześniejszemu sukcesowi na listach przebojów. Jego singiel z 1996 roku „It’s All the Way Live (Now)” — który był samplem innego hitu Lakeside — wbił się w pierwszą trzydziestkę, a w następnym roku „CU When U Get There” z 40 Thevzami uplasował się na 12. miejscu.

Coolio w końcu dodał gwiazdę reality TV do swojego repertuaru. Pojawił się jako współlokator na Duży brat w 2009 roku, a rok później pojawił się na Ostateczny Wielki Brat, ostatecznie opuszczając dom po licznych konfliktach z innymi w domu. Był także jednym z ośmiu celebrytów, którzy pojawili się w reality show Food Network Rachael vs. Guy: gotowanie celebrytów reprezentowanie Organizacji Music Saves Lives; później stał się znany ze swojego gotowania i napisał kilka książek kucharskich, w tym Cookin’ with Coolio: 5-gwiazdkowe posiłki w 1-gwiazdkowej cenie w 2009 roku, który byłby bestsellerem.

Był także opisywany w ABC Zamiana żon i gość wystąpił jako on sam w odcinku pierwszego sezonu Sabrina nastoletnia wiedźma, gdzie pomógł Sabrinie Spellman (Melissa Joan Hart), Zeldzie Spellman (Beth Broderick) i Hildzie Spellman (Caroline Rhea) w poszukiwaniu ich kota Salema, który został porwany przez małego chłopca. Jego inne osiągnięcia obejmują: Gravity Falls, Niania i pokaz Adult Swim Czarny Jezus w odcinkach zatytułowanych „Gangsta’s Paradise”.

Ostatnio został obsadzony w powracającej roli w programie pilotażowym HBO Max 2020 Liceum w Vegas. Opowieść o dorastaniu z lat 90. opowiadała o dziewczynie (Hyanna Simpson), która została uwięziona między dwoma światami: szybkim stylem życia Las Vegas oraz jej silną wiarą i społecznością mormonów. Coolio grał wujka biznesmena postaci Simpsona. Pilot nie został odebrany do serii.

Do filmów Coolio jako aktora należą: Batman i Robin oraz drogi Boże.

Erik Pedersen i Denise Petski przyczynili się do powstania tego raportu.

Czy ten post był pomocny?