Skip to content

Co naprawdę myślą o tych biografiach rodziny?

1 de lipiec de 2022
l intro 1656603603
Chociaż trendy filmowe pojawiają się i znikają, istnieje kilka gatunków, które z pewnością trafią do kin i transmisji strumieniowej każdego roku. Jeśli chodzi o dramaty biograficzne, pod koniec roku z pewnością znajdzie się kilka hitów kinowych, w sam raz na sezon rozdania nagród. Jeśli jest jedna podana, jeśli chodzi o kategorie aktorskie na Oskarach i Złotych Globach, to jest to, że z pewnością będą wypełnione A-listami grającymi postacie historyczne.

Nawet największe biografie nie mogą uniknąć zderzenia z przyziemnością rzeczywistości. Wiele filmów, które opowiadają prawdziwą historię sławnej postaci, ma tendencję do zmiany szczegółów, aby spotęgować dramat, a czasami różnice te mogą być kontrowersyjne. Rodziny bohaterów biografii często najgłośniej wyrażają rozczarowanie tymi nieścisłościami (aw rzadkich przypadkach ich pochwały). Tak więc reakcje rodzin na biografie są często wydarzeniami wartymi uwagi, a te reakcje są dobrze udokumentowane. Oto spojrzenie na to, co niektóre rodziny z prawdziwego życia myślały o tych słynnych i niesławnych biografiach.

Elvis

Niedawno wydany biograf Baz Luhrmanna „Elvis” jest tak polaryzujący, jak można by się spodziewać po przesadzonym twórcy filmu „Moulin Rouge!” oraz adaptacja „Wielkiego Gatsby” z 2013 roku. Krytycy byli w większości pozytywnie nastawieni (Rotten Tomatoes) do stylowego przedstawienia życia króla i jego sławy. Chociaż jest to naprawdę zwariowana przejażdżka, córka Elvisa, Lisa Marie Presley, uważa, że ​​portret jej ojca w filmie Austina Butlera jest jednym z najlepszych, jakie widziała w filmie.

Presley powiedziała w klipie opublikowanym na Instagramie Luhrmanna, że ​​po zobaczeniu „jedno rozczarowania po drugim, jeśli chodzi o ludzi wcielających się w mojego ojca w różnych filmach lub próbach”, występ Butlera zmienił jej zdanie. „Mówię ci to z całego serca i to jedyny powód, dla którego tu jestem: zrobiono to dobrze”. Matka Presleya, Priscilla, zgodziła się i wygłosiła pochlebne uwagi na temat występu Butlera po obejrzeniu „Elvisa” na premierze filmu na Festiwalu Filmowym w Cannes.

Tolkiena

Stojący Nicholas Hoult i Lilly Collins

W przeciwieństwie do „Elvisa”, „Tolkien” z 2019 roku spotkał się z wielkim gniewem, ale majątek podmiotu. „Tolkien”, opowieść o młodości autora legendarnego „Władcy Pierścieni”, wyreżyserował fiński filmowiec Dome Karukoski, a zagrał w nim Nicholasa Houlta („Wielkiego”, „X-Men: Apocalypse”) jako energicznego, młodego Johna Ronalda Reuela Tolkiena. W filmie występuje także Lily Collins jako ukochana Tolkiena, Edith Bratt. Posiadłość Tolkiena odrzuciła przedstawienie mężczyzny w filmie i oświadczyła w oświadczeniu przekazanym The Guardian, że „w żaden sposób nie popierają tego ani jego treści”.

Jak większość filmów z tego gatunku, „Tolkien” odbiega od prawdy. Te nieścisłości mogą wywoływać dramatyczne napięcie filmu, ale kosztem wyobcowania rodziny, na której życiu opiera się ta historia. W przypadku biografii autora „Władcy Pierścieni” posiadłość Tolkiena nie była konsultowana ani angażowana w proces twórczy. Doprowadziło to do wydania oświadczenia przed wydaniem filmu stwierdzającego, że „nie zatwierdzili, nie autoryzowali ani nie uczestniczyli w tworzeniu tego filmu”.

Teoria wszystkiego

Eddie Redmayne patrzący z miłością na Felcity Jones

Zanim Jane Hawking publicznie potępiła „Teorię wszystkiego”, biografia Stephena Hawkinga z 2014 roku była już kontrowersyjną nominacją do Oscara. Eddie Redmayne został już zaatakowany przez krytyków za kontrowersyjny portret niepełnosprawności Hawkinga, zanim zdobył nagrodę dla najlepszego aktora Oscara za tę rolę. Dopiero po latach od premiery filmu pierwsza żona zmarłego Hawkinga powiedziała prawdę o swoich problemach z filmem.

„Teoria wszystkiego” została oparta na książce biograficznej, którą Jane Hawking napisała w 2007 roku, „Podróż do nieskończoności: moje życie ze Stephenem”. W trakcie przekształcania książki w film konsultowano się z Hawkingiem. Jednak przemawiając na festiwalu literackim (za pośrednictwem The Guardian), ujawniła, że ​​ma obawy dotyczące niedokładności, których nie słucha. „Wiedziałam, że jeśli w filmie były błędy, że zostaną uwiecznione, a tak było” – powiedziała. „Uznałem to za bardzo irytujące i nie chciałem, żeby tak się stało. Nigdy nie wierz w to, co widzisz w filmach”.

Łaska Monako

Nicole Kidman patrząc w bok

W filmie biograficznym z 2014 roku „Grace of Monaco” występuje Nicole Kidman jako Grace Kelly. Dramat opisuje życie Kelly po jej karierze w Hollywood, podczas jej małżeństwa z księciem Monako (Tim Roth), z którym pozostała mężatką aż do śmierci w 1982 roku. Sześć lat po ślubie, w 1962 roku, Kelly odwiedził Alfred Hitchcock (Roger Ashton-Griffiths), aby omówić powrót do Hollywood dla swojego filmu „Marnie”. „Grace of Monaco” opowiada historię zaangażowania Kelly w ten film, a także polityczne powody, dla których ostatecznie musiała zrezygnować z projektu. W „Marine” wystąpiła Tippi Hedren, która była notorycznie wykorzystywana przez Hitchcocka.

Rodzina Monaco nie darzyła szczególnym szacunkiem przedstawienia historii w „Łasce Monako”. W komunikacie prasowym przed premierą filmu na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2014 roku rodzina królewska nazwała to, w czym była wtajemniczona w film, „farsą” i „całkowitą fikcją”. Pałac dodał, że zwiastuny, które widzieli, „wzmacniają pewność pozostawioną po przeczytaniu scenariusza, że ​​ta inscenizacja, karta historii Księstwa, oparta jest na błędnych i wątpliwych odniesieniach historycznych”.

Koniec wycieczki

Jason Segal w restauracji

„The End of the Tour”, dobrze przyjęta biografia o autorze Davida Fosterze Wallace’u, wymyka się wielu stereotypom tego gatunku. Jednak pomimo uznania krytyków nie uniknął gniewu rodziny testera.

Film powstał na podstawie niepublikowanych transkrypcji wykonanych przez dziennikarza Davida Lipsky’ego podczas serii wywiadów z Wallace’em na temat porzuconego artykułu o jego książce „Infinite Jest”. Jason Segal zagrał Wallace’a, a Jesse Eisenberg jako Lipsky w tej kameralnej, w większości dwuosobowej produkcji. W oświadczeniu wydanym przez David Foster Wallace Literary Trust (za pośrednictwem Los Angeles Times) rodzina powiedziała, że ​​”chce jasno powiedzieć, że nie mają żadnego związku z „Koniec trasy”, ani nie popierają go ani nie popierają”.

Chociaż ten język komunikuje do pewnego stopnia neutralność, rodzina dodała swoje niezadowolenie z materiału źródłowego, mówiąc: „David nigdy nie zgodziłby się, że te zapisane transkrypcje mogłyby później zostać wykorzystane jako podstawa filmu”.

Zielona Książka

Viggo Mortenson i Mahershala Ali śmieją się

Kontrowersyjny zwycięzca najlepszego obrazu 2019 „Zielona księga” potargał pióra z nie tylko publicznością i krytykami. Żyjący członkowie rodziny doktora Dona Shirleya również nie byli zadowoleni z treści filmu. W szczególności krewni Shirley wypowiedzieli się, aby potępić film za niedokładne przedstawienie postaci. Oświadczenia wydane przez rodzinę spowodowały nawet, że aktor Mahershala Ali wydał przeprosiny.

Po oskarżeniach wystosowanych w filmie przez rodzinę, Ali osobiście skontaktował się z członkami rodziny i przeprosił ich. Siostrzeniec doktora Shirleya, Edwin Shirley III, był jednym z najzagorzalszych krytyków filmu, ale ujawnił, że on i jego wujek Maurice Shirley (brat doktora Shirleya) otrzymali od aktora zaskakujący telefon. „To, co powiedział, brzmiało:” Jeśli cię uraziłem, bardzo mi przykro. Zrobiłem, co mogłem, z materiałem, który miałem ”- powiedział Edwin Shirley III Shadow and Act. „«Nie wiedziałem, że istnieją bliscy krewni, z którymi mógłbym się skonsultować, aby dodać trochę niuansów do postaci»”.

Lawrence z Arabii

Oczy i usta Petera O'Toole'a otwarte

Ze względu na swój epicki i historyczny charakter, zarówno pod względem tematyki, jak i miejsca w historii filmu, „Lawrence z Arabii” nie jest filmem, który przychodzi na myśl, gdy myśli się o biografii. Ale prawie czterogodzinny dramat oparty jest na życiu prawdziwego mężczyzny TE Lawrence, a zatem jest biografią. Jak wykazano, nawet biografie dążące do dokładności nie zawsze dają wszystko dobrze, a nawet słynny „Lawrence z Arabii” nie jest odporny na nieścisłości związane z terytorium.

W szczególności to brat TE Lawrence’a sprzeciwił się charakteryzacji Lawrence’a w filmie Petera O’Toole’a. AW Lawrence, profesor archeologii klasycznej, jasno wyraził swoją opinię na temat fałszywości filmu w wywiadzie dla „New York Timesa”, mówiąc: „weź uncję narcyzmu, funt ekshibicjonizmu, kufel sadyzmu, galon krwi… pożądanie i odrobina innych aberracji i dobrze się mieszają. ”

Diana

Naomi Watts siedzi i składa ręce

Aby być uczciwym wobec rodziny królewskiej, bardzo niewiele osób lubiło „Dianę”. Film biograficzny z Naomi Watts w roli księżnej Walii był krytyczną porażką, która nie pobiła żadnych rekordów kasowych, nie przez długi czas (poprzez Box Office Mojo). Można śmiało powiedzieć, że „Diana” to nie „Spencer”, ale przynajmniej nie jest to najbardziej niesmaczna opowieść o księżnej Dianie (patrząc na ciebie, „Diana the Musical”).

„Diana” skupia się na ostatnich latach życia Diany, kiedy rozpoczęła tajny romans z pakistańskim kardiochirurgiem dr Hasnatem Khanem (Naveen Andrews). Prawdziwy dr Khan to ten, który przyjął najwięcej publicznych obiekcji do przedstawień w filmie. W rozmowie z „Daily Mail” powiedział, że związek w filmie „był oparty na hipotezach i plotkach”. Khan kontynuował krytykę aktorstwa i portretowania siebie i Diany, mówiąc: „wszystko jest po prostu domniemane o tym, jak będziemy się ze sobą zachowywać, a oni całkowicie się pomylili”.

Nina

Zoe Saldana śpiewa do mikrofonu

Film biograficzny Niny Simone „Nina” z 2016 r. to kolejna próba dramatu biograficznego, która zepsuła się. Chociaż niekoniecznie była to całkowicie wina głównej aktorki Zoe Saldana, to Saldana wzięła dużo ciepła za niepowodzenie filmu. Film mocno zagłębia się w nadużywanie substancji przez Simone i inne mroczniejsze aspekty życia osobistego piosenkarza.

W promocji prowadzącej do filmu Saldana tweetował cytat Simone: „Powiem ci, czym jest dla mnie wolność – bez strachu… mam na myśli naprawdę, bez strachu”. W odpowiedzi konto reprezentujące majątek zmarłego piosenkarza odpisać, „Fajna historia, ale proszę, wyjmij z ust imię Niny. Do końca życia”. Po tym odrzuceniu nastąpiło kolejny tweet w którym relacja muzyczna Niny Simone wyjaśniała, w jaki sposób zobaczenie Simone fałszywie przedstawionej na ekranie było [and] miażdżąca duszę”. Saldana powiedziała później, że żałuje przyjęcia tej roli (przez Entertainment Weekly).

Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, zmaga się z problemami uzależnień, dostępna jest pomoc. Odwiedzić Strona internetowa administracji ds. nadużywania substancji i zdrowia psychicznego lub skontaktuj się z krajową infolinią SAMHSA pod numerem 1-800-662-HELP (4357).

Co miłość ma do tego?

Angela Bassett zawodzi do mikrofonu

Biografia muzyczna Tiny Turner z 1993 roku „Co ma z tym wspólnego miłość?” był hitem. Z Angelą Bassett w roli głównej jako ikona R&B, film jest wspominany jako szczytowy moment w karierze aktorki. Film opowiada o dojściu Turnera do sławy, o tym, jak poznała swojego męża Ike’a Turnera (nominowany do Oscara Laurence Fishburne) oraz o tym, jak relacje między nimi pogorszyły się. W szczególności ten ostatni punkt był kłopotliwy dla rodziny Turnerów, a konkretnie dla córki Ike’a Turnera.

„Co miłość ma do tego?” przedstawia scenę, w której Ike Turner molestował Tinę seksualnie. Podczas gdy oboje mieli problemy małżeńskie, które doprowadziły do ​​rozwodu w 1978 roku, Mia, córka Ike’a Turnera, twierdziła, że ​​nigdy nie stosował wobec niej przemocy seksualnej i że scena w filmie została sfabularyzowana. Jeśli chodzi o wydarzenia z nocy domniemanego napaści, Mia powiedziała Daily Mail: „Oczywiście nie było mnie tam tej nocy… ale po obejrzeniu filmu zadzwoniłem do siostry Tiny, Aillene i powiedziałem: „Co u licha ? Następnie zadzwoniła do Tiny i potwierdziła mi, że to się nigdy nie zdarzyło”.

Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, padło ofiarą napaści na tle seksualnym, dostępna jest pomoc. Odwiedzić Witryna sieci National Network dotycząca gwałtu, nadużyć i kazirodztwa lub skontaktuj się z krajową infolinią RAINN pod numerem 1-800-656-HOPE (4673).

Czy ten post był pomocny?