Skip to content

Being The Ricardos Review: Sorkin kocha Lucy

9 de grudzień de 2021
l intro 1639066018

Aaron Sorkin lubi opowieści o niespokojnych geniuszach, niezależnie od tego, czy ten geniusz jest w polityce („The West Wing”), technologii („Sieć społecznościowa”), proteście („Proces Chicago 7”), czy po prostu zamieszaniu („Molly’s Gra”). Ma oko na dotarcie do sedna ludzi obdarzonych takimi prezentami i jednocześnie dotkniętych ceną, jaką muszą za nie zapłacić, a to zabrało go na wyżyny hollywoodzkiego scenopisarstwa i pozwoliło mu po drodze posunąć się naprzód w reżyserii. Uwielbia także historie zza kulis, o czym świadczy wszystko, od „Nocy sportu” po „The Newsroom”, ponieważ zagłębianie się w to, co dzieje się, gdy kamery się nie kręcą, a publiczność nie ma na oku scena to świetny sposób na wydobycie głębin kłopotów geniusza.

Mając na uwadze te czynniki, „Being the Ricardos” wydaje się naturalnie pasować do Sorkina, kolejnej z jego wciąż rozwijającej się historii o błyskotliwych ludziach uwikłanych w zamieszanie, nawet jeśli serial musi się toczyć w taki czy inny sposób. Podobnie jak wiele poprzedzających go dzieł Sorkina, „Ricardos” łączy w sobie znaną amerykańską instytucję kulturalną, gwiazdorską obsadę i historię, która łączy fakty i fikcję w film, który wydaje się próbą wszechogarniającej wypowiedzi na temat jego przedmiot. W teorii wszystko działa świetnie. W praktyce działa to przez większość czasu, ale talent Sorkina do dramatycznych rozkwitów nie może przezwyciężyć niezgrabnych elementów jego struktury i poczucia, że ​​być może jest zbyt pochłonięty wyrachowanym myśleniem swojej narracji, aby poradzić sobie z tego rodzaju surowym emocje, do których byli zdolni jego poddani.

Lucy i Desi

Sorkin, którego akcja toczy się na początku lat pięćdziesiątych, kiedy „I Love Lucy” staje się jednym z najbardziej udanych programów telewizyjnych, Sorkin śledzi losy Lucille Ball (Nicole Kidman) oraz jej męża i współpracownika Desi Arnaza (Javier Bardem) podczas jednego, kluczowego tydzień produkcji serialu. Na początku tygodnia pojawił się nowy raport o komunistycznych związkach Balla po tym, jak panel rządowy rzekomo ją oczyścił, podczas gdy zbliżająca się ciąża Ball stwarza problemy dla serialu, nawet gdy Arnaz jest zdeterminowany, aby przekonać kierownictwo sieci i sponsorów, aby pozwoliła, by ciąża była fabułą. w serialu. Dodatkowo, współgwiazdy Vivian Vance (Nina Arianda) i William Frawley (JK Simmons) walczą jak zawsze, scenarzyści serialu (Tony Hale, Alia Shawkat i Jake Lacy) próbują utrzymać nowy odcinek razem, a sama Lucy może na początku scenariusza nie krępuje się wokół kluczowego kawałka komediowego biznesu.

Wszystkie te składniki tworzą rodzaj chaosu w miejscu pracy, w którym rozwijają się scenariusze Sorkina, niezależnie od tego, czy jest to zamieszanie w Biurze Owalnym w „The West Wing”, czy kulisy dramatu „Steve Jobs”. Jego perkusyjny dialog naprawdę brzęczy, gdy wiele rzeczy dzieje się naraz, nawet gdy centralna postać nie może puścić jednego kluczowego elementu, co jest w pełni widoczne w „Being the Ricardos”, jak intensywne bębnienie Sorkina w komediowych fiksacjach Lucy jest zestawione z bardzo realnymi wyzwaniami, przed którymi stoi poza swoim fikcyjnym życiem. W istocie, nawet gdy walczy, to poczucie rozgrzanej do białości intensywności świecącej w centrum całego chaosu showbiznesu i plotek o celebrytach sprawia, że ​​film jest konsekwentnie oglądany.

Jednak bez współpracownika reżysera, który pozbyłby się jego najgorszych instynktów, scenariusz Sorkina również wykazuje oznaki lekkiego pobłażania. Odkładając na bok, że bierze pewną wyraźną, dramatyczną licencję na prawdziwą oś czasu Balla i Arnaza (który, hej, to film), wydaje się, że nie mógł do końca zdecydować, na czym naprawdę powinien leżeć film, więc jest prawie rozproszona oferta pobocznych historii do rozważenia. Niezależnie od tego, czy jest to seria retrospekcji przedstawiających wcześniejsze romantyczne przygody Balla i Arnaza, czy też kilka gadających segmentów głowy, które przemykają do wywiadów z bardziej współczesnymi wersjami kluczowych postaci w serialu (mianowicie scenarzystami), istnieje poczucie, jeśli nie wykolejenie, to przynajmniej chwiejna struktura w pracy. Nie zbacza tego całkowicie z kursu, ale też nie dodaje punktów, które Sorkin stara się zdobyć. „I Love Lucy” to jeden z najsłynniejszych programów telewizyjnych, jakie kiedykolwiek wyprodukowano. Dlaczego potrzebujemy fragmentów, które starają się wstecznie wyjaśnić elementy tego, zwłaszcza gdy film pokazał już nam jego rekonstrukcje?

Potknięcia strukturalne

Najlepszą rzeczą w „Being the Ricardos” jest zdolność Sorkina do umieszczania aktorskich potęg z przodu i na środku i po prostu pozwalania im działać, bez wielkiej ingerencji reżysera w pracę z bliska nad budowaniem postaci. I rzeczywiście, Kidman, Bardem, Arianda i Simmons wyraźnie grają postacie, wersje kwartetu „I Love Lucy”, które łączą popularną wyobraźnię z emocjonalną wrażliwością, surowym talentem i talentem Sorkina do dramatu. Wiele kluczowych scen filmu rozgrywa się jak przedstawienia sceniczne, gdy postacie poruszają się po jednej przestrzeni w serii długich, nieprzerwanych rozmów, które pozwalają nam wejść do ich serc i umysłów. Pod tym względem Sorkin ponownie okazuje się kompetentnym reżyserem, a obsada (w tym niektóre kradnące sceny dzieła Hale’a i Shawkata) jest zespołem prawdziwych gwiazd.

Prawdziwa walka „Being the Ricardos”, poza kwestiami strukturalnymi i tendencją do mieszania faktów i fikcji w czasami wstrząsający sposób, polega na znalezieniu prawdziwego emocjonalnego punktu w rdzeniu filmu. Chodzi o burzliwe małżeństwo Balla i Arnaza, tak, ale także o talent Arnaza do zawierania transakcji i niestrudzone zaangażowanie Balla w rzemiosło. Chodzi o walczące osobistości tworzące serial, tak, ale chodzi też o krótką aferę z komunizmem Lucille Ball, o to, jak została ona rozwiązana i co to mówi o tym, jak teraz radzimy sobie ze skandalami i „anulujemy kulturę”. Chodzi o wszystkie te rzeczy i około pół tuzina innych kluczowych elementów, a ostatecznie nigdy nie jest tak, aby żaden z nich naprawdę doprowadził kawałek do domu. Tak, jest rozdzielczość i wskazuje pewien kluczowy kierunek, ale emocjonalne łuki filmu są fragmentaryczne, poprzecinane kilkoma innymi długotrwałymi wątkami, które ciągną się czasem w przeciwnych kierunkach. To plątanina, która sprawia, że ​​”Being the Ricardos” jest nieco pustym, choć ogólnie zabawnym doświadczeniem filmowym.

„Being the Ricardos” pojawi się w kinach 10 grudnia, a na Amazon Prime Video 21 grudnia.

Czy ten post był pomocny?