Skip to content

W „Vigilante: Gruziński zabójca tłumienia głosów” dziennikarz śledczy oskarża gubernatora Briana Kempa o pozbawienie praw wyborczych czarnych

31 de październik de 2022
Vigilante KempAndPalast

Na kilka dni przed wyborami w połowie kadencji Amerykanie zaniepokojeni rzekomymi próbami tłumienia wyborców w Gruzji i innych stanach będą mieli okazję obejrzeć film dokumentalny, który wyraźnie wyjaśnia tę sprawę.

Vigilante: Gruziński Hitman tłumiący głosowaniewyreżyserowany przez Davida Ambrose i zawierający reportaż dziennikarza śledczego Grega Palasta, będzie wyświetlany za darmo przez 24 godziny od środy, 2 listopada, na platformie filmów dokumentalnych Show and Tell.

„Mamy wpływ na cały kraj. Stało się to na specjalną prośbę wielebnego Jesse Jacksona” – mówi Palast „Wszykina” – „oraz LaToshy Brown z Black Voters Matter, który powiedział: 'Słuchaj, to nie jest tylko film z Georgii. Musimy to rozgłosić w całym kraju”.

Tytułowy „sprawca mordercy” odnosi się do Briana Kempa, urzędującego republikańskiego gubernatora Gruzji, który w tym roku ubiega się o reelekcję, w rewanżu z demokratką Stacey Abrams. W 2018 roku Kemp kandydował na gubernatora, pełniąc funkcję sekretarza stanu Gruzji, co oznacza, że ​​nadzorował własne wybory. W latach poprzedzających konkurs jego biuro usunęło ogromną liczbę wyborców z list wyborczych z wyraźnym zamiarem – zdaniem jego przeciwnika – dyskwalifikacji wyborców, którzy byliby bardziej skłonni faworyzować Abramsa niż Kempa.

„Nawet jak na standardy Gruzji czystka wyborcza pod koniec lipca 2017 r. była niezwykła” – donosiła w 2018 r. American Public Media, śledcza organizacja informacyjna, która określa się jako bezstronna i niezależna. „W ciągu jednego dnia ponad pół miliona ludzi — 8 procent zarejestrowanych wyborców Gruzji — zostało odciętych od spisów wyborców. Republikański sekretarz stanu Brian Kemp… nadzorował przeprowadzki osiem miesięcy po tym, jak ogłosił się kandydatem na gubernatora.

„Czystka była warta odnotowania z innego powodu: dla około 107 000 tych osób, ich usunięcie z list wyborców nastąpiło nie dlatego, że przeprowadzili się, zmarli lub poszli do więzienia, ale raczej dlatego, że postanowili nie głosować w poprzednich wyborach”.

Dokument twierdzi, że Kemp dopiero się rozkręcał. Po zwycięstwie demokratycznego kandydata na prezydenta Joe Bidena w Gruzji w 2020 r. oraz zwycięstwa dwóch Demokratów (Jona Ossoffa i wielebnego Raphaela Warnocka) w drugiej turze wyborów do Senatu USA na początku 2021 r., gruzińscy Republikanie przeforsowali środki, które mają stworzyć kolejne przeszkody dla głosowania. Gubernator Kemp podpisał senacką ustawę 202, gruby akt prawny, w marcu 2021 r.

„To 98 stron utrudnień” — upiera się Palast. „I to jest problem”.

Według Georgia Public Media, prawo zabroniło hrabstwu Fulton – w większości zamieszkałemu przez Afroamerykanów – korzystania z „dwóch mobilnych autobusów do głosowania, które hrabstwo kupiło w zeszłym roku, aby pomóc w długich kolejkach” w sondażach. Ustawodawstwo nakazywało również „bezpieczne” skrzynki do głosowania nieobecnych, przenosząc je „wewnątrz miejsc wczesnego głosowania zamiast na zewnątrz, na posesję rządową”, poinformował GPM. „Ponadto skrzynki wrzutowe będą dostępne tylko podczas wczesnych dni i godzin głosowania, a nie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu”.

Palast mówi: „Niektóre z kluczowych rzeczy [in SB 202] znacznie utrudniają korzystanie ze skrzynek wrzutowych. To sprawia, że ​​jest to o wiele bardziej niewygodne. To znaczy linie [at polls] potrwają znacznie dłużej”.

Jak powszechnie donoszono, prawo zabraniało także podawania wody lub żywności każdemu, kto czeka na oddanie głosu, przez pracownika niebędącego sondażem. Jak to ujął Palast: „Nie możesz dać komuś kawałka pizzy lub filiżanki wody, gdy czeka pięć godzin w kolejce”.

SB 202 przyznał również indywidualnym wyborcom prawo do kwestionowania innych wyborców. Jak donosił Atlanta Journal-Constitution w lipcu: „…Zdeterminowana grupa republikanów prosi lokalne rady wyborcze o anulowanie tysięcy rejestracji wyborców w Georgii, korzystając z nowej władzy nadanej przez stanowe prawo wyborcze”.

W Samozwańczy stróż prawa, Palast przeprowadza wywiad z Gamalielem Turnerem, majorem armii amerykańskiej, który ma legalną rezydencję w pobliżu Ft. Benning w stanie Georgia, którego głosowanie „osobiście zakwestionował przewodniczący okręgu Partii Republikańskiej”. Major dochodzi do łez, opowiadając, co to znaczy dla niego, jako Afroamerykanina, odmowa dostępu do sondaży pod fałszywym pretekstem, że nie mieszka pod adresem podanym w jego rejestrze wyborców.

Palast twierdzi, że znalezienie niesłusznie pozbawionych praw wyborców, którzy chcieliby opowiedzieć o swoim doświadczeniu, wymagało starannego wysiłku.

„Dosłownie, prawdopodobnie w przypadku tego filmu, wykonaliśmy 2000 telefonów. Ludzie nie chcą iść przed kamerą” – mówi. „To jest bardzo trudne. Możesz być nękany. Jedyna cenna rzecz [Maj. Turner] jest to, że pochodzi z tej rodziny praw obywatelskich, która była na froncie, przed kamerami. Innymi słowy, wiedzą, jak to zrobić i wiedzą, jak ważne jest to robienie.

Ambrose, reżyser, mówi, że konieczne było nadanie tej sprawie ludzkiej twarzy.

„Wiedzieliśmy, że potrzebujemy tego rodzaju osobistej historii. Mówimy o tłumieniu wyborców — często jest to liczba na ekranie lub zdjęcie długiej kolejki [of voters]”, zauważa Ambrose. „Jedną z rzeczy, które staramy się zrobić, jest pokazanie ludziom, którzy są ofiarami, i wpływ, jaki ma to na ich życie, fizyczne i psychiczne. I wiedzieliśmy, że musimy zacząć film od śledztwa w sprawie tego, na kogo naprawdę wpłynęły te przepisy dotyczące samozwańczych”.

Republikanie z Georgii bronili SB 202 jako „niezbędnego do przywrócenia zaufania do stanowego systemu wyborczego”, jak określiła to stacja telewizyjna Atlanta Fox5. Gubernator Kemp również bronił prawa, twierdząc, że nie nakłada ono nadmiernych obciążeń na wyborców.

„Ten projekt ustawy daje ludziom więcej możliwości głosowania”, powiedział Kemp w zeszłym roku w stacji telewizyjnej w Atlancie, „Nikogo nie pozbawia prawa”.

Kemp zauważył, że nakazuje to hrabstwom, które wcześniej nie posiadało skrzynki wyborczej, aby ją otrzymać. A jeśli chodzi o przepis zakazujący wolontariuszom karmienia ludzi, którzy utknęli w długich kolejkach do głosowania, powiedział, że ci wyborcy mogą zamawiać jedzenie i napoje dla siebie, jeśli chcą: „Ale nie pozwolimy kandydatom lub grupom osób trzecich, które mają agendę wyborcy, gdy stoją w kolejce w odległości 150 stóp od lokalu wyborczego lub 25 stóp na końcu linii”.

Może to brzmieć rozsądnie, ale film argumentuje, że Kemp jest w rzeczywistości „pionierem współczesnego tłumienia wyborców”, jak Josie Duffy Rice, dziennikarka z non-profit portalu informacyjnego The Appeal, opisała go w 2018 roku w New York Times op. -wyd. Samozwańczy stróż prawa charakteryzuje Kempa jako godnego spadkobiercę wysiłków zmierzających do pozbawiania praw wyborców Czarnych w Gruzji przez ponad sto lat. Georgia Historical Quarterly opisał tylko jeden przykład tej długiej historii od prawyborów w lipcu 1946 r., kiedy „rozpoczęto szeroko zakrojoną kampanię, aby zakwestionować i zdyskwalifikować wiele tysięcy Murzynów z głosowania”. Ta kampania obejmowała czystki z list wyborców i „inne narzędzia do udaremniania” udziału Czarnych w wyborach.

„Film pokazuje, że nic nie jest tak naprawdę nowe” – przekonuje Ambrose. „To, co dzieje się teraz, jest zakorzenione w taktyce rasistowskiej z ostatnich 50 lat, sprzed stu lat”.

Czy ten post był pomocny?