Skip to content

Proces dotyczący gwałtu Harveya Weinsteina w Los Angeles: „Wielkość spraw” może zostać zakończona do Święta Dziękczynienia, mówi adwokat

1 de listopad de 2022
Harvey Weinstein

Proces Harveya Weinsteina w sprawie zarzutów o gwałt rozpoczął się w drugim tygodniu z pewną dyskusją o tym, jak szybko toczy się postępowanie.

Chociaż prokuratura wciąż ma wielu świadków do wezwania, adwokat Weinsteina Mark Werksman powiedział sędziemu, że „moglibyśmy bardzo dobrze zakończyć większość sprawy do tygodnia Dziękczynienia”, mając jeszcze tylko kilka dni zeznań. Byłby to szybszy harmonogram niż szacowano.

Poniedziałkowe postępowanie zostało zdominowane przez zeznania Kelly Sipherd, która twierdziła, że ​​Weinstein dokonał napaści seksualnej na nią w pokoju hotelowym podczas Festiwalu Filmowego w Toronto w 1991 roku, a później szukał seksu i masturbował się na jej oczach w hotelowej łazience w 2008 roku.

Sipherd należy do szeregu świadków „wcześniejszych złych czynów”, którzy zeznają w procesie. Ich roszczenia nie są podstawą zarzutów przeciwko Weinsteinowi, ale mogą zeznawać, gdy prokuratura próbuje ustalić wzór jego zachowania.

Sipherd powiedziała, że ​​ponad 30 lat temu była młodą aktorką, kiedy na festiwalu w Toronto w 1991 roku poznała Weinsteina i skorzystała z jego oferty wypicia kieliszka wina. Zaoferował jej zachęcające słowa na temat jej kariery, w tym perspektywę roli w jednym z jego filmów, a następnie przyjęła go na zaproszenie do dalszej dyskusji na temat filmu w jego pokoju hotelowym.

„Byłem dość ambitny. Pomyślałem, że to świetna okazja, więc poszedłem z nim. Brzmiało to bardzo interesująco… Miałam nadzieję, że zagram w filmie” – powiedziała w sądzie.

Powiedziała, że ​​kiedy dotarli do pokoju, Weinstein poszedł do łazienki, a potem wrócił „nagi z rozpiętą koszulą”. Powiedziała, że ​​ruch Weinsteina był „szokujący”, a on zdjął jej spódnicę i położył gorącą szmatkę na jej pochwie. Powiedziała, że ​​poprosiła go, aby przestał, ale zaczął uprawiać z nią seks oralny.

„W tym momencie byłem trochę zamrożony… Po prostu prosiłem go, żeby przestał. Nie, przestań, co robisz – powiedziała.

Powiedziała, że ​​Weinstein powiedział jej: „Zamierzam cię pieprzyć i to nie potrwa długo. Po prostu wyluzuj.” Powiedziała, że ​​wtedy „zaczęła płakać, a ja sięgnęłam po jego plecy i wydostałam się spod niego”. Powiedziała, że ​​Weinstein penetrował ją krótko, przez pięć do dziesięciu sekund, zanim w końcu uciekła.

„Wydawało mu się, że mi się spodoba, a oczywiście nie” – powiedziała.

Powiedziała, że ​​poszła do domu swojej przyjaciółki Janet i opowiedziała jej, co się stało. Weinstein, jak powiedziała, nazywał potem „często” i nadal chciała się z nim połączyć ze względu na swoje aspiracje aktorskie. Powiedziała, że ​​w jednym telefonie zapytała Weinsteina, dlaczego ją zgwałcił, a on odpowiedział: „Nie tak się stało. Bardzo bardzo Cię lubię. Zostawiłbym ci moją żonę.

Zaprosiła Weinsteina do Nowego Jorku na spotkanie z kierownikiem castingu, a on zapłacił za jej lot i pokój w hotelu. Ale powiedziała, że ​​zabrała ze sobą swoją przyjaciółkę.

„Myślałem, że to naprawdę dobra okazja i nie sądziłem, że mogę przepuścić” – powiedział Siperd.

Nie poszła na przesłuchanie, ale wiele lat później spotkała Weinsteina, również w Toronto podczas festiwalu filmowego. Potem powiedziała, że ​​była z bliską przyjaciółką, córką i jedną z przyjaciółek córki w holu hotelu Four Seasons, kiedy Weinstein przeszedł obok i wypaliła jego imię.

Byłem w szoku widząc go. …Byłam zszokowana, ale wiedziałam, że może być w pobliżu – powiedziała.

Asystent Weinsteina znalazł ją i zaprosił do swojego apartamentu. Sipherd powiedziała, że ​​”chciała go zobaczyć, bo po tak długim czasie chciałam go zapytać, co się wydarzyło tyle lat temu. Chciałem się z nim skonfrontować i często o tym myślałem”.

Powiedziała, że ​​zamierza się z nim skonfrontować. Kiedy dotarła do pokoju, powiedziała, zapytała Weinsteina: „Jak to jest być przed jedyną kobietą, która ci odmówiła?”

Weinstein poprosił swojego asystenta, aby zaczekał na korytarzu.

Potem, jak powiedziała, wylądowali w łazience, a Weinstein zaczął proponować jej seks.

„Wyszło od tego, jakby mnie słuchał, do chęci uprawiania ze mną seksu. Domagając się tego. Łapiąc mnie – powiedziała. Powiedziała, że ​​zaczął się masturbować i pamiętała, jak mówiła: „Mój mąż i dzieci są na dole. Muszę się stąd wydostać. Zatrzymajmy to. Wystarczy.”

Kiedy to się skończyło, powiedziała, że ​​nie chce mówić przyjaciołom ani rodzinie, co się stało.

„Uważali, że jestem cholernie fajny, ponieważ znałem Harveya Weinsteina. Więc grałam w to – powiedziała.

Adwokat Weinsteina, Alan Jackson, zapytał ją, dlaczego początkowo utrzymywała kontakt z Weinsteinem po rzekomej napaści z 1991 roku. Powiedział, że osoba, która zrobiła to, co powiedziała Weinstein, „byłaby kimś, kogo już nigdy nie chciałbyś zobaczyć, a ona „unikałaby tej osoby za wszelką cenę”. Zamiast tego zauważył, że Sipherd pojechał do Nowego Jorku, a Weinstein zapłacił za lot i hotel.

„Cóż, czy nie jest tak, że ktoś robi w sytuacji biznesowej, w której chce kogoś przesłuchać”, powiedziała, przyznając, że była „naiwna” i „tak naprawdę nie wiedziała, jak to działa”.

Jackson zapytała również, dlaczego w 2008 roku nie wezwała pomocy z pokoju hotelowego, biorąc pod uwagę, że powiedziała, że ​​asystent Weinsteina był tuż obok pokoju.

„Byłam naprawdę upokorzona i w szoku” – powiedziała. „Po prostu w to nie wierzyłam, a ona by mnie nie usłyszała” – powiedziała.

Weinstein nie przyznał się do winy w przypadku jedenastu zarzutów o napaść na tle seksualnym wniesionych przez prokuratorów z Los Angeles, które obejmują roszczenia pięciu kobiet w latach 2004–2013.

Weinstein został skazany w 2020 roku pod zarzutem gwałtu i przestępstw seksualnych w Nowym Jorku i został skazany na 23 lata więzienia. W sierpniu otrzymał apelację od sądu najwyższego Nowego Jorku, zwiększając szansę, że jego wyrok skazujący w tym stanie zostanie unieważniony.

Czy ten post był pomocny?