Skip to content

Jak wyglądają te sceny z chłopców bez efektów specjalnych?

31 de październik de 2022
l intro 1667190213

Ojczyzna z uśmieszkiem

Każdy, kto oglądał „Chłopców”, wie, że twórcy nie stronią od krwi, gore i szokujących scen walki. Sam odcinek pilotażowy zawiera kilka scen superbohaterów – znanych również jako Supes – zarówno używających, jak i nadużywających swoich mocy, walcząc z każdym, kto ośmieli się stanąć im na drodze. Niezależnie od tego, czy Supe dosłownie biegnie przez kogoś, czy zestrzeliwuje samolot laserowymi oczami, serial wykorzystuje efekty specjalne, aby opowiedzieć historię, która jest tak samo potężna, jak postacie w nim.

Ożywienie tych spektakularnie brutalnych scen na ekranie wymagało kombinacji efektów praktycznych i wizualnych. Czasami zespół wykorzystywał zielone ekrany i obrazy generowane komputerowo, aby uzyskać pożądany efekt, podczas gdy innym razem zbudowali cały sfałszowany zestaw, aby uzyskać właściwe ujęcie.

Chociaż wyniki wydają się być ponadprzeciętne, producent wykonawczy efektów wizualnych, Christopher Gray, zwraca uwagę na znaczenie drobnych szczegółów. „W efektach wizualnych 90% jest na twojej twarzy, a szczegóły są tym, co naprawdę je sprzedaje” – mówi. „Subtelności i niedoskonałości ujęć są tym, co w pełni to zabierasz”.

Czytaj dalej, aby zobaczyć, jak te pięć scen z „Chłopców” wyglądało przed i po dodaniu efektów specjalnych.

Ostrzeżenie: ten artykuł zawiera spoilery dotyczące pierwszego sezonu „Chłopców”.

Królowa Maeve zatrzymuje opancerzoną ciężarówkę

Odcinek pilotażowy rozpoczyna się imponującą sceną, w której superbohaterowie Homelander (Antony Starr) i królowa Maeve (Dominique McElligott) udaremniają próbę napadu na bank. Podczas dramatycznej sekwencji królowej Maeve udaje się zatrzymać opancerzoną ciężarówkę, po prostu skacząc przed nią. Ciężarówka wpada na nią, a ona przejeżdża prosto przez nią, zatrzymując pojazd i ratując dzień, nawet nie spocony.

Co zaskakujące, ta scena została wykonana głównie z praktycznymi efektami, chociaż wykorzystano również niektóre efekty wizualne. Zespół zaczął od stworzenia previsu (lub prewizualizacji) sceny, tak aby wszyscy byli na tej samej stronie przed rozpoczęciem zdjęć. Stamtąd za pomocą przewodów wciągnęli zwłoki ciężarówki na duży metalowy słup. Zrobili także ujęcie McElligotta skaczącego przed zielonym ekranem, które później zostało zintegrowane z materiałem z katastrofy.

Aby wyglądało na to, że królowa Maeve była w ciężarówce, gdy wokół niej krążyły gruzy, zespół zbudował specjalny zestaw. Cały zestaw był na kółkach, co pozwalało na poruszanie nim wokół aktorki, podczas gdy wachlarz dmuchał na jej włosy. Później wszystkie ujęcia zostały połączone, a szczątki dodano za pomocą CGI.

Pługi A-Train przez Robin

Pociąg A zabija Robina

Kto mógłby zapomnieć o szarpiącej brzuchu scenie z odcinka pilotażowego, kiedy dziewczyna Hughiego, Robin, pozornie eksploduje znikąd? W jednej chwili gołąbki Hughie (Jack Quaid) i Robin (Jess Salgueiro) trzymają się za ręce podczas pożegnania. W następnej chwili robi mały krok na ulicę, ale pociąg A (Jessie T. Usher) przejeżdża przez nią z nadludzką prędkością, rozrywając ją całkowicie na strzępy. Hughie zostaje poplamiony krwią i wnętrznościami Robin, trzymając jej odcięte ręce.

Scena została nakręcona przed zielonym ekranem za pomocą szybkiej kamery Phantom z prędkością około 500 klatek na sekundę. Załoga umieściła kamerę na dużym ramieniu robota, aby móc poruszać kamerą wystarczająco szybko, aby uzyskać idealne ujęcie. „To, co widzisz, gdy krąży wokół Hughie, to spowolnienie o jedną sekundę”, wyjaśnia Stephan Fleet, kierownik ds. efektów wizualnych, w wywiadzie dla VFX Voice.

Jeśli chodzi o zdezintegrowane ciało Robina i krew rozpryskującą się na Hughie, zespół próbował użyć praktycznych efektów, ale nie wyglądało to tak, jak chcieli. Skończyło się na użyciu CGI, aby stworzyć odpowiednią ilość krwi we właściwych miejscach.

„Zaczęło się od opowiadania historii” – mówi Fleet. „Ile widzimy Robin, ile widzimy jej wnętrzności? Ile widzimy krwi? Jaka jest trajektoria? Prawdopodobnie jest więcej krwi niż miałby prawdziwy człowiek, ale byłoby o wiele mniej interesujące, gdyby to była prawdziwa sytuacja. A-Train prawie zatomizowałby osobę i nie byłoby nawet tylu wnętrzności, kręgosłupów i innych rzeczy, ile tam widzisz.

Nieudane ratowanie delfinów

Delfin podczas próby ucieczki

Większość z nas pamięta kilka pamiętnych scen walki w programach telewizyjnych, ale co z pamiętnymi scenami z delfinami? Jeśli nie możesz myśleć o niczym innym, musisz sprawdzić sezon 1, odcinek 4 „Chłopców”. Odcinek zawiera dziwacznie brutalną scenę The Deep (Chace Crawford), Supe, który może komunikować się z życiem wodnym, próbując uratować delfina z akwarium.

The Deep umieszcza delfina w furgonetce w pozycji, która wydaje się bezpieczna — dopóki podczas ucieczki nie naciska hamulców, wyrzucając biedne zwierzę przez przednią szybę na ulicę. W cudowny sposób przetrwał uderzenie, ale ciężarówka przejechała go i natychmiast go zabiła.

Lalka delfina została wykorzystana do ujęć The Deep rozmawiającego z nieszczęsnym stworzeniem przez całą scenę. Na wypadek katastrofy zespół zbudował zieloną lalkę delfina i urządzenie do wystrzelenia jej przez przednią szybę. Gdy to się stało, interaktywne szkło pękło, nadając scenie realistyczny wygląd. „To była jedna z tych zabawnych nocy z efektami wizualnymi, wiesz, pracujesz do piątej rano, wypuszczając zielone delfiny z samochodu” – mówi Fleet.

Soho VFX później zastąpiło zielonego delfina wersją CG, która wyglądała bardziej jak prawdziwa. „Wpadli też na pomysł, żeby padł na ziemię, zanim ciężarówka w niego uderzy” – dodaje Fleet. „Te drobne szczegóły sprawiają, że jest świetnie”.

Niewidzialna walka Translucent

Rzeźnik walczy z Translucent

Scena, w której Hughie i Butcher (Karl Urban) zmierzą się z niewidzialnym superbohaterem Translucentem (Alex Hassell) podczas odcinka pilotażowego, jest co najmniej pełna akcji. Translucent zaczyna od popychania Hughiego, a sprawy szybko nasilają się, gdy Butcher rozbija samochód w sklepie, przepychając Translucent przez kilka półek. Butcher i Translucent toczą krwawą walkę na pięści, aż Hughie porazi prądem niewidzialnego Supe.

Ujęcie Butchera wbijającego się w sklep wymagało zbudowania duplikatu zestawu, który uzbroił koordynator kaskaderów, wraz z systemem szyn i kamerą, które były połączone z zieloną „kulą do rozbijania” na drutach (która została później wyedytowana) zdolną do przebicia prawdziwe półki. Konfiguracja była sterowana ruchem, dzięki czemu zespół mógł powtarzać ruch, dopóki nie odda właściwego strzału.

Walka na pięści Butchera i Translucenta została sfilmowana na kilka różnych sposobów. Najpierw Urban wykonał choreograficzną walkę z dublerem w szarym garniturze, który później został usunięty. Aktor następnie sam powtórzył całą walkę. Zespół od efektów specjalnych użył kilku ujęć z dublerem kaskaderskim, ale większość materiału pochodziła z samych walk w Urban.

Podczas krwawej bójki Translucent jest częściowo widoczny dzięki Butcherowi plującemu na niego krwią. Zespół użył dublera kaskaderskiego jako odniesienia do animacji tej części, a następnie śledził digi-dublera postaci, aby dodać mu krwi.

Ojczyzna zdejmuje samolot

Homelander strzela do samolotu swoimi laserowymi oczami

Pod koniec pierwszego odcinka publiczność zaczyna rozumieć, jak naprawdę okrutny jest Homelander. Burmistrz Baltimore i jego syn są w samolocie, gdy widzą latającego obok nich Homelandera. Burmistrz wcześniej próbował szantażować firmę superbohaterów Vought, co skłoniło Homelandera do użycia swoich laserowych oczu do zestrzelenia samolotu. Superbohater (a może raczej supervillain?) z lekkim uśmiechem obserwuje, jak samolot zapala się, rozrywa na pół i spada przez chmury.

Aby stworzyć tę szokującą scenę, ekipa sfilmowała Starra wiszącego na drutach przed zielonym ekranem. Połączyli ten materiał z CGI, aby stworzyć ostateczny efekt. Homelander wielokrotnie używał swoich laserowych oczu podczas całego serialu i to właśnie podczas tej sceny zespół od efektów wizualnych dopracował wygląd jego najbardziej pamiętnej supermocy.

„W tych laserach jest również dużo subtelności i wiele rozpadów, co czyni je nieco wyjątkowymi w porównaniu z przeciętnym laserowym kneblem do oczu i pasują do jego postaci” – zauważa Fleet. „Myślę, że wyczucie czasu, tempo i rytm, kiedy je wyciszamy w górę iw dół, wykorzystujemy jego występ, aby naprawdę to ocenić”.

„Ostateczny strzał jest naprawdę [director] Wizja Dana Trachtenberga polegająca na powolnym odsłanianiu postaci Homelandera” – dodaje Fleet. „A więc samolot rozrywa się na pół, co jest niesamowite, to prawdopodobnie największy spektakl, jaki mamy w tym odcinku, a potem wędrujemy kamera skierowała się do Homelandera i widzisz ten mały uśmiech na jego twarzy i zdajesz sobie sprawę: „Och, ten facet jest socjopatą”.

Ta niesamowita dbałość o szczegóły sprawia, że ​​Supes wydają się prawdziwe… ale po obejrzeniu tego programu cieszymy się, że tak nie jest!

Czy ten post był pomocny?