Skip to content

Wyjaśnienie zakończenia „wyjątku”: czy postacie wypełniają swoją misję?

14 de październik de 2022
exception

Witamy w Ending Explained for Exception, nowym serialu anime na platformie Netflix, który skupia najbardziej utalentowanych artystów z Japonii. Serial wyreżyserował Yuzu Sato, a scenariusz napisał Otsuichi, z muzyką Ryuchi Sakamoto i projektami postaci Yoshitaka Amano. Serial opowiada historię grupy naukowców na pokładzie statku kosmicznego z misją zbudowania nowego domu dla ludzkości na odległej planecie. Jednak awaria jednej z drukarek, która przywraca je do życia, rozpala serię wydarzeń, które zakończą się przerażającą przygodą.

Anime naprawdę zostało stworzone przez wymarzony zespół doświadczonych artystów, a rezultatem jest jedno z ciekawiej wyglądających anime sezonu. Seria próbuje ożywić projekty Yoshitaki Amano, wykorzystując pełną technologię CGI. Chociaż animacja nie jest tak imponująca, jak to, co zrobiło Angel’s Egg w latach 80., seria nadal ma pewną mistykę, która może pochodzić tylko z projektów Amano. Ta historia opowiada o trudnych decyzjach i jeszcze trudniejszych odpowiedziach na pytania, których nikt nie chce zadać.

ZWIĄZANE Z:

56 najlepszych podcastów fabularnych, które musisz śledzić

Poniższe akapity zawierają spoilery dotyczące Wyjątku. Czytaj na własne ryzyko.

Czy postać wypełnia misję?

Seria zaczyna się od wprowadzenia całej załogi na misję na Planetę X-10. Planeta ma stać się nowym domem dla ludzkości. Jednak, aby nadawała się do zamieszkania, planeta musi zostać terraformowana. Proces terraformowania rozpoczął się wiele lat temu, zanim obudził się bohater opowieści. Właściwie cały proces wydaje się przebiegać zgodnie z harmonogramem, a na horyzoncie pojawia się nowa planeta dla ludzkości. Ponieważ żadne życie nie może przetrwać podróży z nadmierną prędkością, ludzie muszą zostać zbudowani, gdy dotrą do celu.

Przedstawiamy członków załogi w kolejności, w jakiej są drukowane. Najpierw Nina, potem Mack, potem Oscar i Patty. Każdy członek jest odpowiedzialny za pomiary i konserwację jednego z wielu systemów, dzięki którym statek funkcjonuje. Na przykład Nina jest lekarzem, więc zajmuje się sprawami medycznymi. Tymczasem Patty jest botanikiem, a jej praca wiąże się z koniecznością napędzania rozwoju roślin i innych rzeczy, które załoga i przyszli ludzie mogą wykorzystać jako pożywienie.

Jednak statek został uderzony przez rozbłysk słoneczny po tym, jak Patty drukuje. Bezpośrednim skutkiem rozbłysku słonecznego jest pomyłka w druku ostatniego członka załogi, Lewisa. Przybiera postać potwora, bliższego zwierzęciu, wilkołakowi niż rzeczywistemu człowiekowi. Załoga postanawia się go pozbyć i przedrukować Lewisa jako właściwe ciało. Jednak błędnie wydrukowany Lewis budzi się i zabija Ninę. Jest przedrukowywana wraz z nowym Lewisem, ale ten nowy Lewis nawiązuje kontakt z tą błędnie wydrukowaną wersją. Razem dowiadują się, że ktoś ukradł urządzenie zwane AR Bomb, które jest potrzebne do zakończenia procesu terraformowania.

Dwaj Lewisowie łączą siły i chwytają resztę załogi. Wierzą, że w załodze jest zdrajca. Ktoś, kto nie chce, żeby misja się powiodła. Spędzili dużo czasu szukając wskazówek lub jakiegokolwiek sposobu ustalenia, kto był zdrajcą. Udaje im się oczyścić Macka z podejrzeń, a także odrzucają Patty jako możliwość, ponieważ była ostatnią przed nimi, która została wydrukowana, więc nie mogła mieć dużo czasu, by ukraść bombę.

Kto jest zdrajcą na statku w wyjątku?

Jednak później, gdy Ninie, Oscarowi i Patty udaje się schwytać pozostałą trójkę w więzieniu, Patty ujawnia się jako zdrajczyni. Właściwie są dwie Patty. Okazuje się, że wydrukowano ją jako pierwszą, a nie Ninę. To dało jej możliwość przejęcia bomby bez zauważenia. Druga Nina została wydrukowana za pomocą małej drukarki ukrytej wewnątrz statku przez organizację, w której pracuje. Patty planuje sprawić, by bomba eksplodowała wraz ze statkiem i wypłynęła na planetę, badając życie planety.

Aby uwolnić ochronę środowiska, potrzebuje kodów Lewisa. Akceptuje to, bo jeśli bomba wybuchnie, a nie ma ich na planecie, pamięć o kobiecie, którą kocha, zniknie i nie będzie mógł jej wydrukować w przyszłości. Patty ujawnia, że ​​pracuje dla organizacji, która chce chronić życie, które już istnieje na planecie. Terraformacja planety oznaczałaby śmierć gatunku. To nie jest migracja; to inwazja, mówi Patty.

Wyjaśnienie zakończenia

Mack i Lewis używają drona, aby uciec z więzienia, przez co statek rozbija się na planecie. Patty Stills chce, żeby bomba wybuchła i zabiła wszystkich. Jednak w walce błąd drukarski Lewis zabija ich obu. Bomba wybucha, a Mack, Oscar, Lewis i obaj Patty umierają. Ostatecznie katastrofę przeżyli tylko Nina i błąd drukarski Lewis. Postanawiają kontynuować projekt, ale Lewis wkrótce umiera, a jego komórki zaczynają się rozpadać.

Nina nadal pracuje sama. Wie, że nie będzie w stanie zobaczyć planety w jej ostatecznej formie, ale zostawia wiadomość dla ludzi w przyszłości. Pozostawia dane Lewisa i jego ukochanej osoby, aby można je było przedrukować w przyszłości. Gdy seria się kończy, widzimy statki w końcu przybywające na planetę, która teraz wygląda jak raj. Widzimy przedruk Lewisa i jego ukochanej Kate, odnajdujących się na nowej planecie, zdając sobie sprawę, że mają w życiu nową szansę.

  • Wyjaśnienie zakończenia

    Nelson Acosta

    Nelson Acosta

    Nelson uwielbia wszystkie rzeczy związane z opowiadaniem historii. Większość życia spędził na studiowaniu narracji stosowanej we wszystkich mediach; film, telewizja, książki i gry wideo. Mulholland Drive to jego ulubiony film.

Czy ten post był pomocny?