Skip to content

Wyjaśnienie kontrowersji Dana Schneidera

28 de wrzesień de 2021
l intro 1632860642

Płodny producent Dan Schneider przez lata zajmował czołowe miejsce w świecie telewizji dziecięcej. W późnych latach 90. i 00. Schneider i jego baner Schneider’s Bakery nadzorowali liczne hity w Nickelodeon, w tym „All That”, „Kenan & Kel”, „Drake & Josh” i „iCarly” (przez IMDb). U szczytu swojej sławy Schneider był porównywany do telewizyjnego tytana Normana Leara przez The New York Times – porównanie, które powinno wskazywać, jak bardzo był szanowany w pewnym momencie.

Potem, w marcu 2018 roku, czas Schneidera w Nickelodeon nagle się skończył pośród zarzutów o słowne znęcanie się i wątpliwe traktowanie młodych gwiazd, które pojawiały się w jego programach. Dochodzenia podobno prowadził ViacomCBS, a drogi obu stron ostatecznie się rozeszły. Nickelodeon i Schneider wydali wspólne oświadczenie dotyczące jego odejścia: „Po wielu wspólnych rozmowach na temat dalszych kierunków i przyszłych możliwości, Nickelodeon i nasz długoletni partner kreatywny Dan Schneider/Schneider’s Bakery zgodzili się nie przedłużać obecnej umowy. Od kilku projektów Schneider’s Bakery dobiegają końca, obie strony zgodziły się, że jest to naturalny czas dla Nickelodeon i Schneider’s Bakery na wykorzystanie innych możliwości i projektów” (przez Ostateczny termin).

Bezpośrednio po odejściu Schneidera pozostał poza zasięgiem wzroku opinii publicznej i nie skomentował wydarzeń z 2018 roku. Teraz, trzy lata później, producent „iCarly” powraca na płytę, podejmując te delikatne tematy. W czerwcowym wywiadzie dla The New York Times Schneider otworzył się na temat swojego odejścia z Nickelodeon i skomentował zarzuty przeciwko niemu, które towarzyszyły wiadomościom o jego odejściu.

W 2018 roku oskarżenia przeciwko Danowi Schneiderowi podczas jego pobytu w Nickelodeon zostały upublicznione

W momencie odejścia Dana Schneidera z Nickelodeon krążyły doniesienia o możliwym kontrowersyjnym zachowaniu na planie. Raport o ostatecznym terminie z marca 2018 r. na temat rozstania producenta z przyjazną dzieciom siecią telewizyjną zawierał notatki dotyczące zarzutów dotyczących zakłócania pracy przez Schneidera, opóźnień w produkcji, rosnących budżetów i „skarg dotyczących nadużyć” złożonych przez jego personel. Bardziej niepokojący był fragment raportu Deadline, który zawierał następujące informacje: „Przez lata Schneider był pod chmurą podejrzeń o traktowanie niektórych młodszych gwiazd jego programów. Wśród rzeczy, które uniosły brwi, są jego zdjęcia palców u nóg na Twitterze jego młodych kobiecych gwiazd.”

Dochodzenie ViacomCBS wykazało, że Schneider rzekomo krzyczał i wpadał w napady złości, a także wysyłał gniewne e-maile i SMS-y do dziecięcych aktorów poza godzinami pracy, zgodnie z raportem o ostatecznym terminie z lipca 2021 r. Podobno prosił też o masaże ramion i szyi. Odnosząc się do oskarżeń, producent powiedział The New York Times (za pośrednictwem People), że „nigdy nie wchodził w interakcję z aktorami w żaden sposób, wysyłając SMS-y lub w inny sposób, co powinno sprawić, że ktoś poczuje się niekomfortowo”.

„Nie mógłbym i nie miałbym długotrwałych przyjaźni i ciągłej lojalności od tak wielu szanowanych ludzi, gdybym źle traktował moich aktorów w każdym wieku, zwłaszcza nieletnich” – powiedział, nazywając kontrowersje związane ze zdjęciami stóp. „niedorzeczny.” Schneider twierdził, że jeśli ktoś, z kim pracował przez lata, uważał go za „trudnego”, to z powodu „wysokich standardów”, jakie trzymał w swojej pracy. Wieloletni producent przyznał jednak, że czasami był trochę surowy. „Z biegiem lat dorastałem i dojrzewałem jako producent i lider” – powiedział Schneider. „Jestem pewien, że dziś komunikuję się lepiej i delikatniej”.

Były kolega twierdził, że Dan Schneider był „wymagający” i „mściwy”

The New York Times rozmawiał z ludźmi z przeszłości Dana Schneidera, oprócz producenta w wywiadzie z czerwca 2021 roku. Arthur Gradstein, pisarz i producent, który pracował z Schneiderem przy czterech różnych programach, wspominał stres związany z ich partnerstwem (również za pośrednictwem People). Gradstein powiedział gazecie: „[Schneider] może być hojny i wartościowy, a bycie wokół jego talentu i pasji do tworzenia rozrywki było ekscytujące. Ale był też nierozsądnie wymagający, kontrolujący, umniejszający i mściwy, świadomie lekceważąc granice lub stosowność miejsca pracy”.

Gradstein jest jedną z wielu osób, które publicznie zaangażowały się w sprawę Schneidera i zarzutów, z którymi się spotyka. Kilka nienazwanych źródeł również rozmawiało z NYT i potwierdziło wcześniejsze doniesienia o rzekomych nadużyciach Schneidera. Wcześniej fani kompilowali przypadki, w których stopy były prezentowane w programie wyprodukowanym przez Schneidera z dziwacznych powodów, starając się podkreślić możliwy związek ze Schneiderem i zarzuty przeciwko niemu o niewłaściwe zachowanie z udziałem aktorów dziecięcych (za pośrednictwem Nicki Swift).

Chociaż Schneider nie wspomniał konkretnie o zarzutach w wywiadzie NYT 2021, zauważył, że jego odejście z Nickelodeon w 2018 roku było spowodowane rzeczami, które przez lata ignorował. „Zrobiłem sobie przerwę, aby zająć się wieloma rzeczami, które przez dziesięciolecia odkładałem na bok” – wyjaśnił.

W związku z tymi zarzutami przyszłość Dana Schneidera jest niepewna

Trzy lata po odejściu z Nickelodeon Dan Schneider powiedział The New York Times, że jest gotowy do powrotu do pracy. Wyjaśnił: „Nie chcę być kiedyś starym człowiekiem, spojrzeć na to i zobaczyć jakiś odcinek jednego z programów, który zrobiłem, i idę” Ugh ”, i być rozczarowanym sobą. Cokolwiek zrobię dalej, chcę by prześcignąć to, co zrobiłem w przeszłości”.

Chociaż szczegóły są niejasne, Schneider twierdził, że ma pilota powrotu w pracach, który opisał NYT jako „ambitny i bardzo inny”. Spektakl będzie podobno skierowany bardziej do widzów dorosłych.

Ogólnie rzecz biorąc, Scheider podobno nie ma pretensji do Nickelodeona z powodu jego odejścia. Historia NYT nie znalazła dowodów na niewłaściwe zachowanie seksualne przez Schneidera, podobnie jak śledztwo ViacomCBS, które miało miejsce w szczytowym momencie ruchu #MeToo (via Chicago Tribune). Schneider powiedział, że ostatecznie życzy kanałowi „najlepszych” jego przyszłych przedsięwzięć, w tym ponownego uruchomienia „iCarly”, które jest obecnie emitowane na Paramount+.

Czy ten post był pomocny?