Skip to content

Jaka jest noc tysiąca łez wspomniana w Księdze Boby Fetta?

15 de październik de 2022
The Night Of A Thousand Tears

Księga Boby Fetta i wszystkie inne seriale Gwiezdne Wojny na Disney+ są świetne w upewnianiu się, że pozostają wierne ciągłości Gwiezdnych Wojen, odwołując się do różnych wydarzeń, które miały miejsce w przeszłości. Jednym z takich odniesień, które pojawiły się w odcinku 5 Księgi Boby Fetta, była Noc Tysiąca Łez, o której Płatnerz powiedział Din Djarinowi, gdy mówiła o historii Darksaber. Ale czym jest Noc Tysiąca Łez wspomniana w Księdze Boby Fetta?

Noc Tysiąca Łez wydarzyła się podczas Wielkiej Czystki Mandalore, kiedy Imperium zmasakrowało Mandalorian, gdy Bo-Katan Kryze próbował zmobilizować planetę przeciwko nim. Kiedy Imperium zorientowało się, że nie jest w stanie kontrolować Mandalore, postanowili zamiast tego zdewastować planetę.

Jedna z najbardziej intrygujących historii w uniwersum Gwiezdnych Wojen dotyczy Mandalorian i tego, jak zawsze byli częścią tradycji. Widzieliśmy, jak Mandalorianie byli zaangażowani podczas wojny klonów i jak stracili kontrolę nad planetą na rzecz Dartha Maula, a ostatecznie Imperium. A Lucasfilm nadal odwołuje się do losu Mandalore w Mandalorianie i Księdze Boby Fetta.

Czym jest Noc Tysiąca Łez w Gwiezdnych Wojnach?

W odcinku 5 Księgi Boby Fetta widzieliśmy, jak Din Djarin powraca jako jedyny cel całego odcinka. Oczywiście dzieje się tak dlatego, że Księga Boby Fetta jest przecież spin-offem Mandalorianina, w którym występuje wspomniany już Djarin. Jedną z najlepszych części tego odcinka było to, jak rzuciło światło na przeszłe wydarzenia otaczające Mandalorian i ich planetę Mandalore.

Podczas odcinka Din Djarin został zraniony przez swój własny Darksaber podczas misji z nagrodami, ponieważ nie wiedział, jak prawidłowo nim władać. Później wspomniano w odcinku, że Darksaber jest o wiele cięższy niż się wydaje, a także wspomniano o tym w serialu animowanym Star Wars: Rebels.

ZWIĄZANE Z:

Czy Darksaber to najpotężniejszy miecz świetlny?

Kiedy Djarin kuśtykał, by znaleźć ukrytą bazę pozostałych Mandalorian, Płatnerz zapytał tytułowego Mandalorianina, jaką broń jest w stanie tak go zranić. W tym celu Din Djarin pokazał jej Darksaber. Stamtąd Płatnerz opowiedział mu historię kryjącą się za Mrocznym Mieczem, wspominając jednocześnie o wydarzeniu zwanym Noc Tysiąca Łez, jednocześnie dając Djarinowi lekcję historii. Czym więc jest Noc Tysiąca Łez?

Noc Tysiąca Łez wydarzyła się podczas Oblężenia Mandalore, które jest często nazywane Wielką Czystką Mandalore. Jak sugeruje nazwa wydarzenia, Wielka Czystka była katastrofalnym wydarzeniem, które w zasadzie zniszczyło całą cywilizację Mandalorian. To wyjaśnia, dlaczego w galaktyce pozostało tak niewielu Mandalorian.

Oblężenie Mandalory wyjaśnione

Podczas gdy Noc Tysiąca Łez jest w zasadzie bardziej wymyślną nazwą Oblężenia Mandalore, co dokładnie wydarzyło się podczas Wielkiej Czystki Mandalore? Co doprowadziło do zniszczenia całej planety Mandalore? Aby dotrzeć do sedna tego wydarzenia, musimy cofnąć się do poprzednich historii dotyczących całej historii Gwiezdnych Wojen.

W Gwiezdnych wojnach: Wojnach klonów zostaliśmy wprowadzeni w wewnętrzny konflikt, w którym byli zamknięci Mandalorianie, ponieważ Nowi Mandalorianie mieli pacyfistyczne nastawienie, z którym bardziej tradycyjni Mandalorianie nie byli do końca zgodni.

Nowi Mandalorianie byli prowadzeni przez księżną Satine Kryze, która, jak sugerowano, była w romantycznym związku z mistrzem Jedi Obi-Wanem Kenobim. Potem byli tradycyjni Mandalorianie zwani Deathwatch, dowodzeni przez Pre Vizsla, przodka Paza Vizsla i potomka pierwszego i jedynego Mandaloriańskiego Jedi o imieniu Tarre Vizsla.

Z pomocą Dartha Maula, Pre Vizsla był w stanie przejąć kontrolę nad całą planetą Mandalore podczas wojen klonów. Vizsla został następnie stracony przez Dartha Maula, który przejął kontrolę nad planetą i zainstalował na jego miejscu przywódcę marionetek. Jednak podczas oblężenia Mandalore, Maul został odsunięty od władzy, ponieważ Mandalore została przejęta przez Republikę Galaktyczną na krótko przed jej reformą w Imperium Galaktyczne.

ZWIĄZANE Z:

Kiedy Mandalorianin ma miejsce na osi czasu Gwiezdnych Wojen?

Podczas gdy Imperium widziało kilka mniejszych buntów Mandalorian podczas ich okupacji Mandalore, napotkali kłopoty, gdy Bo-Katan Kryze, siostra byłej księżnej Satine i wyznawczyni Pre Vizsli, próbowała zmobilizować Mandalorian przeciwko nim. Użyła Darksaber, Mandaloriańskiego symbolu władzy, aby zjednoczyć całą planetę Mandalore przeciwko Imperium.

Kiedy Imperium zorientowało się, że podporządkowanie Mandalorian i panowanie nad nimi jest bardzo trudne, postanowili zamiast tego zdewastować całą planetę. Nazywamy to Nocą Tysiąca Łez, ponieważ Imperium zasadniczo zbombardowało całą planetę za pomocą bombowców TIE i zabiło większość Mandalorian za pomocą droidów bezpieczeństwa z serii KX.

W związku z tym Mandalore został w ruinie, a wielu pozostałych Mandalorian zostało rozrzuconych po całej galaktyce. Jedynym powodem, dla którego Mandaloriańska sekta Din Djarina przetrwała, było to, że stacjonowali na księżycu Concordii podczas Wielkiej Czystki Mandalore.

Czym jest Klątwa Mrocznego Szabla?

Według Zbrojmistrza, jednym z powodów, dla których Mandalorianie zawiedli w walce z Imperium, był fakt, że Bo-Katan Kryze nie był prawowitym właścicielem Darksaber. Oznaczało to, że Mroczny Miecz jest obosiecznym ostrzem w tym sensie, że może pomóc zjednoczyć ludzi Mandalore lub doprowadzić ich do zagłady z powodu swojej klątwy. Ale czym właściwie jest klątwa Darksaber?

Darksaber to po prostu miecz świetlny o dziwnym kształcie, który został wykuty tysiąc lat przed wydarzeniami z Księgi Boby Fetta. Jego właścicielem był Tarre Vizsla, pierwszy i jedyny Mandaloriański Jedi. Po śmierci Tarre’a, Darksaber był trzymany w Świątyni Jedi, dopóki nie został skradziony przez Dom Vizsla, wierząc, że posiadanie Darksaber było ich prawem pierworodztwa.

Od tego czasu Dom Vizsla używa Darksaber jako symbolu władzy, zwłaszcza ze względu na to, jak Dom trzymał się starszych i bardziej tradycyjnych wierzeń rasy wojowników Mandalorian, nawet w czasach pacyfistycznych rządów Nowych Mandalorian. Pre Vizsla użył Mrocznego Szabla, aby zjednoczyć Mandalorian przeciwko Nowym Mandalorianom i przejąć planetę. A jedynym sposobem, aby ktokolwiek mógł właściwie władać Mrocznym Mieczem, było zdobycie go w walce w pojedynkę.

Podczas wydarzeń w Gwiezdnych Wojnach: Rebelianci, Mandalorianin Sabine Wren znalazł w Dathomirze Mroczny Miecz. Została nową właścicielką ostrza, a nawet trenowała z nim pod okiem Rycerza Jedi Kanana Jarusa i Padawana Jedi Ezry Bridgera.

Jednak podczas konfliktów między Imperium a grupą Mandalorian dowodzonych przez Bo-Katana Kryze, Sabine dała Bo-Katanowi Mroczny Miecz, ponieważ wierzyła, że ​​wolą Mocy było, aby go znalazła i ostatecznie przekazała przywódca rebeliantów Mandalorian. Chociaż intencja była czysta, ostatecznie odbiła się ona na Mandalorianach, ponieważ Bo-Katan nie wygrał ostrza w walce w pojedynkę. Oznaczało to, że była przeklętą posiadaczką Mrocznego Szabla.

Dzierżąc Mroczny Miecz, Bo-Katan nie była w stanie właściwie zjednoczyć wszystkich Domów Mandalore pod swoim sztandarem. To ostatecznie doprowadziło do zniszczenia Mandalore, znanego jako Noc Tysiąca Łez, co miało miejsce podczas Wielkiej Czystki.

Opowiadając historię Mrocznego Szabla, Płatnerz powiedział Din Djarinowi, że historia Bo-Katana była przestrogą, którą Mandalorianie powinni znać, ponieważ pokazuje, co może się stać, jeśli ktoś dzierży ostrze, nie wygrywając go w walce. To był powód, dla którego Paz Vizsla zażądał wygrania Darksaber od Din Djarina, zamiast wziąć go dla siebie.

Kiedy nastała noc tysiąca łez?

Noc Tysiąca Łez miała miejsce podczas oblężenia Mandalore i Wielkiej Czystki, które wydarzyły się w czasie buntu przeciwko Imperium. Znany również jako Galaktyczna Wojna Domowa, Rebelia miała miejsce od 4 do 5 roku ABY, kiedy to Mandalorianie zaczęli buntować się przeciwko Imperium. Oznacza to, że w tym okresie miała miejsce również Noc Tysiąca Łez.

  • Jaka jest noc tysiąca łez wspomniana w Księdze Boby Fetta?

    Hrvoje Milaković

    Hrvoje Milaković

    Hrvoje Milakovic jest współwłaścicielem Fiction Horizon i wielkim kinomanem. Poza tym lubi czytać komiksy, grać w gry i kolekcjonować figurki. Był opisywany w LifeWire, Yahoo i IMDb, żeby wymienić tylko kilka.

Czy ten post był pomocny?